EU by uvítala členství Skotska

Evropská unie by byla nadšená, pokud by se Skotsko rozhodlo zažádat o členství v bloku. V pořadu britské vysílací společnosti BBC to dnes uvedl bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk. Britský ministr zahraničí Dominic Raab jeho výrok označil za nezodpovědný.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v souvislosti s brexitem uvedla, že nezávislé Skotsko by se snažilo dosáhnout plného členství v unii. Britského premiéra Borise Johnsona požádala o vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska, Johnson to však odmítl s odkazem na plebiscit z roku 2014, v němž se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání Skotska v monarchii.

V referendu o brexitu z roku 2016 hlasovala výrazná většina Skotů pro setrvání v unii. Páteční vystoupení Británie z EU podle skotských nacionalistů vztah Skotska k Londýnu zcela mění.

Tusk na dotaz o vyhlídkách Skotska na přičlenění k EU nejprve odpověděl, že mu nepřísluší zasahovat do "interní debaty ve Spojeném království". Pak ale dodal, že emocionálně nepochybuje o tom, že "všichni tady v Bruselu i dál v Evropě by byli nadšeni". Skotsko by podle něj sice nebylo přijato automaticky, bylo by zapotřebí uzavřít formality a smlouvy, v emocionální rovině ale podle Tuska panuje vůči Skotsku empatie.

Raab v reakci na Tuskova slova podle BBC varoval, že výrok může podnítit separatistické tendence v samotné EU. Podle něj jsou zcela neevropské a zcela nezodpovědné. "Nejsem si jist, zda evropští lídři, a co teprve tady v Británii, tento komentář skutečně přivítají," dodal Raab.

Británie opustila EU po 47 letech v pátek s dočasnou dohodou, která odstartovala období 11 měsíců, ve kterém vláda premiéra Johnsona plánuje jednání o dohodě o volném obchodu. Sturgeonová, jejíž Skotská národní strana (SNP) v prosincových všeobecných volbách získala 48 z 59 parlamentních křesel určených pro zákonodárce ze Skotska, v ten samý den prohlásila, že Skotové cítí nad tímto krokem "opravdový a hluboký smutek" s přídavkem hněvu.

Loading...
Témata: EU | Skotsko | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama