EU chce být flexibilní, na tahu je ale Británie, řekl Barnier

Evropská unie je ochotna hledat prostor ke kompromisům v zásadních sporných tématech rozhovorů o budoucích vztazích s Británií. Na tahu je však nyní Londýn, který musí dát jasně najevo, že o dohodu stojí. Prohlásil to dnes hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier. Pět dní před začátkem intenzivnější fáze jednání dodal, že shoda je stále možná. Pokud k ní obě strany nedospějí, odnese to podle něj hůře Británie.

Británie opustila EU na konci ledna a měsíc poté začala složitá jednání o budoucích obchodních či bezpečnostních vztazích. Rozhovory, které navíc dál zkomplikovala pandemie covidu-19, zatím nedospěly k žádným pokrokům v zásadních sporných otázkách pravidel hospodářské soutěže, dohledu nad nimi či rybolovu.

Barnier dnes řekl, že EU je v těchto tématech ochotna během nadcházející fáze rozhovorů hledat "meze flexibility" a "oboustranně přijatelná řešení". Brusel však podle něho bude respektovat mandát, který má od členských zemí. Ten počítá mimo jiné s tím, že se Británie přizpůsobí unijním pravidlům pro firmy v oblasti práv zaměstnanců, ochrany přírody či daní. Rovněž požaduje zachování dosavadních práv pro unijní rybáře v britských vodách.

"Míč je nyní na britské straně hřiště," řekl Barnier na videokonferenci pořádané bruselským think-tankem European Policy Centre (EPC). Británie by podle něj měla dát najevo, že se chce dohodnout i na tématech, která jsou pro EU klíčová, což prý zatím nečinila.

Britská vláda tvrdí, že bude ve zmíněných tématech uplatňovat svoje pravidla a že Londýn stojí pouze o volnou obchodní smlouvu, kterou mají s EU i další země. Podle některých unijních diplomatů by si proto sedmadvacítka měla v zájmu dosažení dohody připravit pro další jednání záložní plán počítající s volnějším svazkem.

"Rovná pravidla hry nejsou na prodej. Jsou součástí našeho obchodního modelu a my z něj odmítáme slevit, aby z toho profitovala Británie," varoval Barnier, že hledání společné řeči bude mít své meze.

Dohoda je podle šéfa unijního jednacího týmu stále možná a krajní termín pro její dosažení je říjen. Do té doby by měla být hotova, aby ji mohly do konce roku ratifikovat parlamenty na obou stranách.

Pokud k ní obě strany nedospějí letos, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty. Barnier dnes zopakoval, že tato situace dopadne hůře na Británii, která směřuje do EU zhruba polovinu svého vývozu.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Velká Británie Michel Barnier

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

Pavel navrhl dva kandidáty na ústavní soudce, je mezi nimi Jiří Přibáň

Prezident Petr Pavel v pondělí navrhl další dva kandidáty na ústavní soudce, kterými jsou Jiří Příbáň a Tomáš Langášek. Pavel už od loňského nástupu do funkce hlavy státu jmenoval celkem osm nových členů Ústavního soudu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy