EU chce posílit vazby s Tureckem, sankce prozatím odkládá

Evropská unie posílí své obchodní vazby s Tureckem, zároveň si však nechá v záloze sankce pro případ, že by se Ankara vrátila ke konfrontaci. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních zemí ve společném prohlášení, které oceňuje současné zlepšení situace ve východním Středomoří a varuje před novými provokacemi Turecka.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Lídři si také přejí těsnější spolupráci v otázkách spojených s migrací. Ankara nyní požaduje více peněz za to, že na svém území ponechává migranty mířící do Evropy.

Vztahy mezi unií a dlouhodobou kandidátskou zemí se loni zhoršily zvláště kvůli tureckému průzkumu těžby ve východním Středomoří, který členové EU Řecko a Kypr považují za zásah do své suverenity. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který loni opakovaně volil na adresu unie ostrá slova, však letos přišel s výrazně vstřícnější rétorikou a jeho země většinu aktivit ve sporné oblasti ukončila. EU proto zastavila přípravu nových sankcí a dnes přišla s nabídkou zahrnující mimo jiné možné rozšíření celní unie, po níž Turecko volá.

Pokud se bude Turecko dále chovat vstřícně, je EU připravena "posílit spolupráci v mnoha oblastech společných zájmů", shodli se lídři ve společném prohlášení. Vyzvali mimo jiné komisi, aby prozkoumala možnosti snazšího cestování. Zrušení víz do unijních zemí je dalším dlouhodobým přáním Ankary.

Zejména Kypr chtěl do společného prohlášení prosadit co nejráznější varování Turecku v otázkách lidských práv zvláště v souvislosti s jeho nedávným odstoupením od Istanbulské úmluvy zajišťující práva žen. Kritiku sklidil i návrh zakázat jednu z tureckých opozičních stran, jejíž předák byl tento týden odsouzen za urážku prezidenta.

"Útoky na politické strany, média a další nedávná rozhodnutí představují zásadní oslabování lidských práv jsou v rozporu s povinností Turecka respektovat demokracii, právní stát a práva žen," uvedli lídři v prohlášení.

Témata: EU | Turecko | sankce | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama