NÁZOR: EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko vyloučit

Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly nejnižšího bodu, konstatuje politolog George Kyris z Birminghamské univerzity. V komentáři pro server The Conversation poukazuje, že Orbán mnoho let prosazuje krajně pravicovou agendu, která často odporuje základním hodnotám EU.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán naposledy prosadil legislativu, kterou označuje jako "zákon na ochranu dětí", jejíž podstatou je kriminalizace sdílení takových informací s nezletilci, jež by mohly být považovány za propagaci homosexuality, nastiňuje politolog. Dodává, že zákon zakazuje veškeré produkty, reklamu a mediální obsah zachycující homosexualitu, stejně jako osvětové programy o sexuálních menšinách, pokud se byť jen zmiňují o existenci gayů a transsexuálů jedinců.

Zákon autor komentáře označuje za poslední z řady snah omezit práva a svobody sexuálních menšin v Maďarsku. Situaci přirovnává k někdejšímu britskému zákonu iniciovanému Margareth Thatcherovou, který zakázal vzdělávacím institucím v zemi "učení o přijatelnosti homosexuality coby náhrady rodinného vztahu". I proti této legislativě existovala od počátku opozice, přesto byla zrušena až v roce 2003 a britští konzervativci se nakonec za její zavedení omluvili, poukazuje Kyris.  

Europarlament považuje maďarský zákon za součást postupného rozkladu základních práv v zemi a státem propagovanou fobii ze sexuálních menšin vnímá nejen jako útok na lidská práva, ale jako širší politickou agendu, jejímž cílem je podlomit demokracii a právní stát, uvádí politolog. Odkazuje také na stanovisko Evropské komise, že rovnost a respekt k důstojnosti a lidským právům jsou základní hodnoty EU zakotvené v druhém článku její smlouvy.

Evropská komise tak zahájila s Maďarském řízení a mnoho členských zemí volá po rozhodné akci, upozorňuje Kyris. Zmiňuje prohlášení nizozemského premiéra Marka Rutteho, podle něhož zákon ukázal, že Maďarsko již nemá v EU místo, stejně jako slova lucemburského ministra zahraničí, že by mělo být vypsáno referendum o tom, zda Maďarsku umožnit další členství v Unii.   

"Může ale EU vyloučit Maďarsko, pokud bude chtít?" klade otázku odborník. Vyzdvihuje, že ukončení členství v mezinárodní organizaci není příliš časté a pokud se podíváme na OSN - nejambicióznější pokus o sdružení států v mezinárodní organizaci -, nemusí být sice vždy lehké vstoupit, přesto je mnohem těžší členský stát vyloučit.   

Precedenty z minulosti

V roce 1971 Valné shromáždění OSN rozhodlo o nahrazení představitelů z Tchaj-wanu těmi z pevninské Číny, připomíná politolog. Vysvětluje, že důvodem bylo uznání, že Maův, nikoliv Čankajškův režim reprezentuje čínský stát, což zároveň znamenalo, že Tchaj-wan byl v praxi z OSN vyloučen.   

Dalším vzácným příkladem je rozhodnutí Valného shromáždění OSN, že na Federativní republiku Jugoslávie, která se v té době skládala pouze ze Srbska a Černé Hory, po oddělení dalších bývalých republik automaticky nepřechází členství někdejší Jugoslávie v OSN a okleštěný státní útvar o něj musí opět požádat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že v praxi to znamenalo vyloučení Jugoslávie z organizace, přičemž trvalo dalších 8 let, než byl její nástupce opětovně přijat coby nový stát.  

"Klíčový rozdíl mezi případy Tchaj-wanu, Federativní republiky Jugoslávie a Maďarska je to, že členství v OSN závisí především na tom, aby člen byl mírumilovným státem, zatímco EU má o poznání složitější kritéria," píše Kyris. Dodává, že z tohoto důvodu stojí mnoho států mimo EU, ale jen málo uznaných států stojí mimo OSN.

Navíc členství Tchaj-wanu a Federativní republiky Jugoslávie v OSN bylo v praxi ukončeno, protože tyto útvary přestaly být považovány za státy, zdůrazňuje expert. Podotýká, že maďarský případ je jiný, nikdo nezpochybňuje jeho maďarský status státního útvaru, pouze dodržování povinností člena EU pod Orbánovým vedením a v takovém případě bývá běžnější reakcí pozastavení členství, nikoliv vyloučení.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho mezinárodních organizací například pozastavilo členství Jihoafrické republice během apartheidu, připomíná Kyris. Dodává, že Organizace amerických států zase pozastavila členství Kubě a Hondurasu, konkrétně mezi lety 1962-2009, resp. 2009-2011, jelikož tamní vlády porušovaly závazek k demokratickým institucím vyplývající z Meziamerické demokratické charty.   

Jak politolog uvádí, také Řecku bylo na přelomu 60. a 70. let pozastaveno členství v Radě Evropy kvůli diktátorskému režimu, podobně jako má od roku 2011 Sýrie pozastavené členství v Lize arabských států a od roku 2012 v Organizaci islámské spolupráce.

Příběh se opakuje?

Sedmý článek smlouvy o EU umožňuje členskému státu pozastavit hlasovací právo, pokud závažně a trvale porušuje principy, na nichž je Unie založená, konstatuje expert. Domnívá se, že dopad by nebyl příliš odlišný od výše uvedených minulých kroků jiných mezinárodních organizací.    

"Tento mechanismus ale nebyl nikdy použit a nebylo by snadné jej aktivovat," soudí Kyris. Připomíná, že předchozí pokusy o uplatnění sedmého článku proti Maďarsku v reakci na jeho zacházení v uprchlíky a migranty neuspěly.

Zmíněný mechanismus nicméně v současnosti může představovat jedinou adekvátní odpověď na maďarské jednání, myslí si politolog. Zdůrazňuje přitom, že aktuálně neexistuje jasná cesta, jak z EU vyloučit členský stát, a protože mezinárodní organizace své členy příliš často nevylučují, dočasné opatření jako například zbavení Maďarska hlasovacího práva či jiných výhod členství v EU může být lepším postupem.

"Pakliže jsou podmínkou členství (v EU) svoboda, demokracie a dodržování lidských práv, základních svobod a právního státu, nemělo by jejich nerespektování přinášet důsledky?" vznáší autor komentáře závěrečnou řečnickou otázku.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

17.09.2021 00:01 Jednou z největších výhod demokracie je její schopnost zajistit poklidné předání moci, konstatuje…

Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce, soud pokračuje bez něj

16.09.2021 21:51 Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se odmítl podrobit zdravotní prohlídce nařízené soudem,…

Merkelová se u večeře loučí s francouzským prezidentem Macronem

16.09.2021 20:33 Aktualizováno Odcházející německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Elysejského paláce na setkání s…

Itálie zavede od poloviny října povinné covidové pasy pro všechny…

16.09.2021 18:58 Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se…

Polsko u soudu pro lidská práva prohrálo ve sporu s lesbickou matkou

16.09.2021 18:04 Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR)…

Slovensko připraví změny ve fungování policie i justice. Heger zmínil mafii

16.09.2021 17:55 Slovensko připraví změny ve fungování bezpečnostních a justičních složek v zájmu zlepšení práce…

V Německu zadrželi kvůli možnému útoku na synagogu v Hagenu čtyři lidi

16.09.2021 17:30 Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři…

Europoslanci chtějí posílení společné obrany unie a přijetí afghánských…

16.09.2021 17:22 Evropská unie musí po neúspěchu spojenecké mise v Afghánistánu vybudovat vlastní obranné síly a…

Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním, tvrdí Rada Evropy

16.09.2021 16:48 Polsko by mělo lépe ochránit ženy před znásilněním mimo jiné tím, že změní definici tohoto…

Na Kanárských ostrovech hrozí výbuch sopky

16.09.2021 16:04 Na ostrově La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů, hrozí erupce tamní sopky Teneguía.…

Související:

Právě se děje

reklama