NÁZOR: EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko vyloučit

Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly nejnižšího bodu, konstatuje politolog George Kyris z Birminghamské univerzity. V komentáři pro server The Conversation poukazuje, že Orbán mnoho let prosazuje krajně pravicovou agendu, která často odporuje základním hodnotám EU.

Orbán naposledy prosadil legislativu, kterou označuje jako "zákon na ochranu dětí", jejíž podstatou je kriminalizace sdílení takových informací s nezletilci, jež by mohly být považovány za propagaci homosexuality, nastiňuje politolog. Dodává, že zákon zakazuje veškeré produkty, reklamu a mediální obsah zachycující homosexualitu, stejně jako osvětové programy o sexuálních menšinách, pokud se byť jen zmiňují o existenci gayů a transsexuálů jedinců.

Zákon autor komentáře označuje za poslední z řady snah omezit práva a svobody sexuálních menšin v Maďarsku. Situaci přirovnává k někdejšímu britskému zákonu iniciovanému Margareth Thatcherovou, který zakázal vzdělávacím institucím v zemi "učení o přijatelnosti homosexuality coby náhrady rodinného vztahu". I proti této legislativě existovala od počátku opozice, přesto byla zrušena až v roce 2003 a britští konzervativci se nakonec za její zavedení omluvili, poukazuje Kyris.  

Europarlament považuje maďarský zákon za součást postupného rozkladu základních práv v zemi a státem propagovanou fobii ze sexuálních menšin vnímá nejen jako útok na lidská práva, ale jako širší politickou agendu, jejímž cílem je podlomit demokracii a právní stát, uvádí politolog. Odkazuje také na stanovisko Evropské komise, že rovnost a respekt k důstojnosti a lidským právům jsou základní hodnoty EU zakotvené v druhém článku její smlouvy.

Evropská komise tak zahájila s Maďarském řízení a mnoho členských zemí volá po rozhodné akci, upozorňuje Kyris. Zmiňuje prohlášení nizozemského premiéra Marka Rutteho, podle něhož zákon ukázal, že Maďarsko již nemá v EU místo, stejně jako slova lucemburského ministra zahraničí, že by mělo být vypsáno referendum o tom, zda Maďarsku umožnit další členství v Unii.   

"Může ale EU vyloučit Maďarsko, pokud bude chtít?" klade otázku odborník. Vyzdvihuje, že ukončení členství v mezinárodní organizaci není příliš časté a pokud se podíváme na OSN - nejambicióznější pokus o sdružení států v mezinárodní organizaci -, nemusí být sice vždy lehké vstoupit, přesto je mnohem těžší členský stát vyloučit.   

Precedenty z minulosti

V roce 1971 Valné shromáždění OSN rozhodlo o nahrazení představitelů z Tchaj-wanu těmi z pevninské Číny, připomíná politolog. Vysvětluje, že důvodem bylo uznání, že Maův, nikoliv Čankajškův režim reprezentuje čínský stát, což zároveň znamenalo, že Tchaj-wan byl v praxi z OSN vyloučen.   

Dalším vzácným příkladem je rozhodnutí Valného shromáždění OSN, že na Federativní republiku Jugoslávie, která se v té době skládala pouze ze Srbska a Černé Hory, po oddělení dalších bývalých republik automaticky nepřechází členství někdejší Jugoslávie v OSN a okleštěný státní útvar o něj musí opět požádat, konstatuje autor komentáře. Dodává, že v praxi to znamenalo vyloučení Jugoslávie z organizace, přičemž trvalo dalších 8 let, než byl její nástupce opětovně přijat coby nový stát.  

"Klíčový rozdíl mezi případy Tchaj-wanu, Federativní republiky Jugoslávie a Maďarska je to, že členství v OSN závisí především na tom, aby člen byl mírumilovným státem, zatímco EU má o poznání složitější kritéria," píše Kyris. Dodává, že z tohoto důvodu stojí mnoho států mimo EU, ale jen málo uznaných států stojí mimo OSN.

Navíc členství Tchaj-wanu a Federativní republiky Jugoslávie v OSN bylo v praxi ukončeno, protože tyto útvary přestaly být považovány za státy, zdůrazňuje expert. Podotýká, že maďarský případ je jiný, nikdo nezpochybňuje jeho maďarský status státního útvaru, pouze dodržování povinností člena EU pod Orbánovým vedením a v takovém případě bývá běžnější reakcí pozastavení členství, nikoliv vyloučení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mnoho mezinárodních organizací například pozastavilo členství Jihoafrické republice během apartheidu, připomíná Kyris. Dodává, že Organizace amerických států zase pozastavila členství Kubě a Hondurasu, konkrétně mezi lety 1962-2009, resp. 2009-2011, jelikož tamní vlády porušovaly závazek k demokratickým institucím vyplývající z Meziamerické demokratické charty.   

Jak politolog uvádí, také Řecku bylo na přelomu 60. a 70. let pozastaveno členství v Radě Evropy kvůli diktátorskému režimu, podobně jako má od roku 2011 Sýrie pozastavené členství v Lize arabských států a od roku 2012 v Organizaci islámské spolupráce.

Příběh se opakuje?

Sedmý článek smlouvy o EU umožňuje členskému státu pozastavit hlasovací právo, pokud závažně a trvale porušuje principy, na nichž je Unie založená, konstatuje expert. Domnívá se, že dopad by nebyl příliš odlišný od výše uvedených minulých kroků jiných mezinárodních organizací.    

"Tento mechanismus ale nebyl nikdy použit a nebylo by snadné jej aktivovat," soudí Kyris. Připomíná, že předchozí pokusy o uplatnění sedmého článku proti Maďarsku v reakci na jeho zacházení v uprchlíky a migranty neuspěly.

Zmíněný mechanismus nicméně v současnosti může představovat jedinou adekvátní odpověď na maďarské jednání, myslí si politolog. Zdůrazňuje přitom, že aktuálně neexistuje jasná cesta, jak z EU vyloučit členský stát, a protože mezinárodní organizace své členy příliš často nevylučují, dočasné opatření jako například zbavení Maďarska hlasovacího práva či jiných výhod členství v EU může být lepším postupem.

"Pakliže jsou podmínkou členství (v EU) svoboda, demokracie a dodržování lidských práv, základních svobod a právního státu, nemělo by jejich nerespektování přinášet důsledky?" vznáší autor komentáře závěrečnou řečnickou otázku.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán EU (Evropská unie) Homosexuálové OSN

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 2 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin se i týden po útoku odmítá setkat s rodinami obětí střelby

Vypadá to, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v úmyslu setkat se s rodinami obětí nedávného teroristického útoku na předměstí Moskvy, při kterém přišlo o život 143 lidí. Kreml ve čtvrtek nejevil žádné náznaky ohledně takového setkání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy