EU hrozí další obří problémy s migranty? Přichází důrazné varování

Podle oficiálních údajů do Evropské unie v letošním roce emigrovalo více Afghánců než Syřanů. A jak se zdá, počet migrantů z Afghánistánu se může velmi brzy ještě zvýšit. Očekává se totiž, že se jejich počet příští rok zdvojnásobí.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Turecký útok na Kurdy ovládanou severovýchodní Sýrii způsobil to, před čím mnozí varovali - novou vlnu žadatelů o azyl ze Sýrie. Úředníci EU však tvrdí, že bezprostřednější problém představuje narůstající počet Afghánců, zejména na řeckých ostrovech.

Nejnovější údaje agentury EU Frontex ukazují, že od začátku roku překročilo Egejské moře téměř 17 000 Afghánců, kteří se chtějí usadit v EU. Přibližně polovina z nich žila před pokusem o průchod přes Turecko do EU v Íránu, řekl agentuře Reuters nejmenovaný starší úředník EU. Dodal, že v Íránu se v mnoha případech tito afghánští migranti přicházející do Evropy dokonce narodili.

Teď ale ze země odcházejí, protože „americká politika výrazně zhoršila ekonomickou situaci v Íránu,“ uvedl úředník. Íránská ekonomika byla v loňském roce zasažena  americkými sankcemi uvalenými na afghánské pracovníky, což podle íránských činitelů způsobilo odchod afghánských pracovníků, kteří teď hledají lepší způsoby, jak finančně podpořit jejich rodiny, které zůstaly v Afghánistánu.

Afghánci stále prchají ze své země

Situace v Afghánistánu zůstává nebezpečná, ozbrojenci Talibanu nyní ovládají více území než kdykoli za uplynulá téměř dvě desetiletí. V současné době žijí podle serveru Info Migrant v Íránu asi 2 miliony Afghánců. Podle Mezinárodní organizace pro migraci jich jen loni odešlo téměř 800 tisíc.

V roce 2018 pak různými způsoby do Evropy vstoupilo asi 12 tisíc Afghánců. Podle Reuters se toto číslo nyní může zdvojnásobit.

Většina Afghánců přistála na řeckých ostrovech. Problém spočívá v tom, že tamní zařízení jsou už teď přeplněná a tak v nich často dochází ke třenicím a šarvátkám. Odhaduje se, že v táboře Moria na Lesbosu, který byl původně určen pro asi 3 100 osob, nyní žije téměř 13 tisíc lidí.

Úředníci EU zdůraznili, že navzdory problémům situace zůstává zvládnutelná a není tak kritická jako v roce 2015, kdy do Evropy dorazil více než 1 milion migrantů.  Každý čtvrtý z nich pocházel z Afghánistánu.

Řecké ostrovy jsou přeplněné

Jeden z představitelů EU však také uvedl, že situace na řeckých ostrovech opět začíná být „znepokojující“, uvádí agentura Reuters. Německý ministr vnitra Horst Seehofer minulý týden také varoval, že EU riskuje opakování chaosu v roce 2015,  pokud členské státy nepřijmou společnou politiku týkající se migrace.

V prvních devíti měsících letošního roku dorazilo do EU celkem asi 80 tisíc migrantů.

Počet Syřanů hledajících azyl v EU letos naopak klesl na zhruba 10 tisíc, v roce 2015 to přitom bylo více než půl milionu. I jejich počet se ale může zvýšit, protože někteří Syřané jsou teď opět nuceni prchat ze svých domovů. Od začátku turecké ofenzívy minulý týden bylo v severovýchodní Sýrii vysídleno více než 130 tisíc lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dva roky od zavraždění Kuciaka. Zločin, který zcela změnil Slovensko

21.02.2020 10:26 Během dvou let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky se Slovensko změnilo, vyšly najevo…

Německem se šíří pravicový teror. Na vině je i protiuprchlická AfD, míní…

21.02.2020 09:42 Německem se znovu šíří pravicový teror, který útočí na demokracii, píší německá média po útocích v…

Polsko má hrdinku. Ozbrojeného lupiče vyhnala z obchodu mopem

21.02.2020 08:51 Hrdinkou televizních zpráv v Polsku se stala žena, které stačil kbelík vody a obyčejný mop, aby ze…

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama