EU kritizuje zatýkání v Rusku, část států žádá sankce

Evropská unie je vážně znepokojena masovým zatýkáním po víkendových protestech v Rusku a v nejbližších hodinách rozhodne o společné reakci. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských zemí to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Některé státy navrhují okamžité potrestání lidí odpovědných za zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. Litevský ministr Gabrielius Landsbergis před jednáním prohlásil, že EU musí využít nový sankční systém umožňující rychlé zavedení postihů.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

"Budeme řešit znepokojující události v Rusku," řekl při příchodu na ministerské zasedání novinářům Borrell. Ruské bezpečnostní úřady o víkendu zadržely několik tisíc lidí na demonstracích, k nimž lidé po celé zemi vyšli v reakci na uvěznění Navalného. Nejznámější současný kritik Kremlu byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Zejména pobaltské státy už v souvislosti se zatčením Navalného vyzvaly k přijetí sankcí, po protestech se k nim přidaly i Itálie či Polsko.

"EU musí vyslat jasný a rozhodný signál, že toto je nepřijatelné," řekl dnes litevský ministr Landsbergis, podle něhož by unie měla využít loni schválený globální sankční mechanismus. Ten umožňuje potrestat lidi odpovědné za porušování práv v kterékoli zemi světa bez nutnosti složitého zavádění sankčního rámce.

Na přijetí postihů se musejí země shodnout jednomyslně. Některé státy včetně Německa se ale zatím k možným sankcím jasně nevyjádřily. Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes vyzval k propuštění zadržených, o sankcích však nemluvil. Kancléřka Angela Merkelová navíc uvedla, že ani případ Navalnyj nezměnil její podporu dostavbě plynovodu Nord Stream 2, který kritizuje řada zemí východního křídla EU a k jehož zastavení vyzvali minulý týden ve čtvrtek europoslanci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matovičova vláda čelí zatím největší krizi, i kvůli ruské vakcíně

03.03.2021 12:33 Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany…

Orbánův Fidesz opustil poslanecký klub Evropské lidové strany

03.03.2021 12:04 Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána dnes opustili poslanecký klub…

Německo bude zřejmě rozvolňovat velkoryseji, než se čekalo

03.03.2021 11:53 Německo bude zřejmě v rozvolňování karanténních opatření proti koronaviru postupovat velkoryseji,…

Slovensko zavádí nejpřísnější omezení. Vrací kontroly na hranice, zakazuje…

03.03.2021 11:47 Na Slovensku dnes začala platit dosud nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama