EU má značné nedostatky v navracení migrantů, tvrdí auditoři

Evropská unie má značné rezervy ve spolupráci s dalšími zeměmi na návratech migrantů, kteří pobývají na jejím území nelegálně. Uvádí to dnes zveřejněná auditní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), podle níž se v uplynulých pěti letech podařilo do zemí původu navrátit jen pětinu lidí, kteří neměli na pobyt v EU nárok.

Ilustrační fotografie.

Unie může podle auditorů výrazně zlepšit jak jednání s těmito státy, tak vlastní koordinaci návratové politiky.

Podle zprávy evropských auditorů dostává ročně průměrně půl milionu lidí příkaz opustit unijní státy, do nichž přišli neoprávněně. Vrátit do původní země se ale podaří jen 20 procent z nich, čemuž je na vině především nedostatečná spolupráce se zeměmi severní Afriky, Blízkého východu či dalších částí Asie. Unie sice jedná s řadou třetích zemí a s některými již dohody uzavřela, zlepšení během hodnoceného období let 2015 až 2020 je však podle auditorů nevalné.

"Stávající systém EU pro navracení je značně neefektivní a má opačný účinek, než bylo zamýšleno: nelegální migraci podporuje namísto toho, aby od ní odrazoval," uvedl hlavní autor zprávy Leo Brincat. Mezi země s největším počtem migrantů nelegálně pobývajících v unii, které se nepodařilo vrátit zpět, patří Afghánistán, Sýrie, Maroko, Pákistán, Irák a Alžírsko. Řádově jde o desítky tisíc ročně.

Řada států nechce podle účetního dvora uzavřít s evropským blokem právně závaznou dohodu, neboť jim nevyhovují některé její podmínky, jako je například povinné ustanovení týkající se jejich státních příslušníků. Úspěšnější jsou podle auditorů právně nezávazná ujednání, která umožňují státům podle situace pružně měnit přístup.

"Komunikace EU se třetími zeměmi nebyla vždy jednohlasná a Evropská komise ne vždy zapojovala do jednání klíčové členské státy," uvádí zpráva EÚD další nedostatek unijního přístupu. Některé mimoevropské země tak raději dávají přednost výhodným dohodám uzavřeným jen s vybranými členskými státy unie.

Například s Alžírskem či Marokem jednání o dohodě za sledované období podle auditorů prakticky nepokročila, vztahy s Afghánistánem se zase výrazně zkomplikovaly po letním nástupu radikálního hnutí Tálibán k moci.

Unie má podle zprávy EÚD nedostatky i ve využívání pobídek, kterými může třetí země motivovat ke zlepšení spolupráce. Zatímco přímé platby v podobě rozvojové pomoci používá efektivně, například uzavírání obchodních dohod či nabízení možností pro legální migraci do Evropy by mohla v zájmu návratové politiky zapojit více.

Evropská sedmadvacítka se od migrační vlny před šesti lety marně snaží reformovat svůj nefunkční migrační a azylový systém, jehož součástí má být i zlepšení koordinace návratů a jejich urychlení. Jednání o loňském návrhu Evropské komise se však kvůli zásadně rozdílnému přístupu členských zemí prakticky nepohnula z místa.

Témata: EU | migrace | EuroZprávy.cz

Scholz má největší naději na kancléřství, míní Söder

28.09.2021 21:11 Aktualizováno Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický (SPD) kandidát Olaf…

V Paříži svědčili před soudem oběti atentátů z roku 2015

28.09.2021 21:01 Aktualizováno Četníky, kteří byli ve službě 13. listopadu 2015 v době teroristických útoků v Paříži, stále…

Chorvatsko bude od zdravotníků i části pacientů vyžadovat doklad…

28.09.2021 19:15 Chorvatsko bude od 4. října vyžadovat ode všech pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách…

Kočner a Zsuzsová z kauzy Kuciak čelí obžalobě za přípravu jiných vražd

28.09.2021 18:35 Slovenský prokurátor podal obžalobu na pět osob včetně kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera v…

Ekonomika eurozóny za sebou po pandemii to nejhorší ještě nemá, řekla…

28.09.2021 17:18 Ekonomika eurozóny ještě šok z pandemie covidu-19 zcela nestrávila. Odrazila se ode dna, ale to…

Polsko ještě nezačalo platit pokutu od unijního soudu za neuzavření dolu…

28.09.2021 16:05 Polsko ještě nezačalo platit pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu Kč) za neuposlechnutí…

Vlády bohatých zemí nedělají dost pro ochranu klimatu, tvrdí mladí…

28.09.2021 15:06 Vlády bohatých zemích nedělají dost pro ochranu klimatu, myslí si mladí ekologičtí aktivisté.…

Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru EP pro lidská práva

28.09.2021 14:22 Předseda maďarské vlády Viktor Orbán se odmítl setkat s vyšetřovací delegací výboru pro lidská…

EK poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

28.09.2021 13:27 Aktualizováno Evropská komise dnes poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z…

Muž hodil vejce na Macrona, skončil v psychiatrické léčebně

28.09.2021 13:07 Devatenáctiletý student, který v pondělí hodil vajíčko po francouzském prezidentovi Emmanuelovi…

Související:

Právě se děje

reklama