EU musí zefektivnit boj s terorismem, shodli se Michel a Kurz po útoku ve Vídni

Evropská unie by měla zefektivnit společný boj proti terorismu včetně zlepšení ochrany hranic před vstupem radikálů na své území. Po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem to dnes prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz. Šéf unijních summitů ve Vídni uvedl, že unie může pracovat mimo jiné na účinnější výměně informací mezi tajnými službami.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Michel přijel do rakouské metropole týden po teroristickém útoku, při němž ve Vídni zahynuli čtyři lidé. Atentát měl na svědomí dvacetiletý islamista, který byl už loni odsouzen kvůli teroristickému spolčení, ale byl brzy předčasně propuštěn; při útoku ho policisté zastřelili.

"Je to hrozba, které by evropské země měly čelit společně," prohlásil o terorismu Kurz. Zvlášť velké nebezpečí podle něj představují v muslimských zemích vycvičení radikálové, kteří by neměli mít možnost snadno se dostávat na území EU. Unijní země by měly přijmout účinnou společnou strategii, jak jim v tom zabránit, prohlásil Kurz.

Podle Michela může evropský blok zlepšit mimo jiné výměnu informací o potenciálních hrozbách. Dalším krokem směrem k bezpečnější Evropě by mělo být rychlejší odstraňování obsahu s nenávistnou a radikální tématikou, k čemuž chce EU přimět sociální sítě. Michel zmínil rovněž plán vytvoření evropského institutu pro muslimské imámy, kteří by měli bránit šíření radikálních nauk islámu.

Kurz bude v úterý o společném postupu proti terorismu hovořit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, jehož země v posledních týdnech rovněž zažila několik útoků. Macron hodlá navrhnout reformu schengenského prostoru volného pohybu, která má zajistit lepší ochranu unijního území před pohybem teroristů. Společným bojem proti terorismu se v pátek budou zabývat ministři vnitra členských zemí EU a podle Michela téma otevřou i unijní lídři na videokonferenci příští týden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama