EU nechystá misi na volby ve Venezuele, nemá je za svobodné

Evropská unie se zatím nechystá vyslat pozorovatele na prosincové parlamentní volby do Venezuely, protože nemá záruky, že budou svobodné. Uvedl to v prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Josep Borrell
doporučujeme

Venezuelské politické strany se mají do voleb registrovat od začátku tohoto týdne do 19. srpna. Většina opozičních stran už ale oznámila, že se voleb nezúčastní, protože je považuje za frašku.

Podle Borrella nemohou být volby ve Venezuele "důvěryhodným volebním procesem" mimo jiné kvůli ústřední volební komisi, nerovnému zastoupení politických stran a diskvalifikaci a perzekuci opozičních lídrů.

Ústřední volební komisi jmenoval v červnu nejvyšší soud, ač podle ústavy ji má jmenovat parlament. Ten od roku 2016 ovládá opozice a autoritářský prezident Nicolás Maduro jeho činnost pomocí nejvyššího soudu blokuje.

Bojkot parlamentních voleb oznámilo celkem 27 opozičních stran, včetně největších opozičních stran Demokratická akce (AD), Nejdříve spravedlnost (PJ) a Vůle lidu (VP), jejichž vedení v předchozích dvou měsících administrativně vyměnil nejvyšší soud. Ten do čela těchto tří stran dosadil politiky nakloněné Madurovi, které opozice považuje za přeběhlíky.

"Maduro se snaží zmást voliče a vytvořit falešnou opozici, aby vytvořil před lidmi zdání demokracie," komentoval v prohlášení Madurovy kroky tým opozičního lídra Juana Guaidóa. Tento sedmatřicetiletý politik je od loňského ledna předsedou parlamentu a od té doby ho také na 60 zemí uznalo prozatímním prezidentem. Tím se podle nich a podle opozice stal loni v lednu, když parlament neuznal Madurův nový prezidentský mandát s tím, že vzešel z nesvobodných voleb.

Nové vedení tří opozičních stran dosazené soudem může podle soudu používat název i symboly těchto stran, tedy i na volební lístcích, což vnáší další zmatek do volebního procesu.

Ve volbách plánovaných na 6. prosince se má volit 277 poslanců, což je o 110 více, než jich parlament má teď, uvedl dnes deník El Nacional. Volební období nového parlamentu má trvat od roku 2021 do roku 2026.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vládní mluvčí připustil předčasné volby či menšinovou vládu v Polsku

18.09.2020 09:35 Polsko by možná čekají předčasné parlamentní volby, případně by nacionalistická strana Právo a…

Zpřísněná opatření zavádí dnes kvůli koronaviru několik zemí

18.09.2020 09:08 Několik zemí dnes zavádí zpřísněná opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. V Izraeli začne…

Německo má dalších 1916 nakažených, méně než Česko

18.09.2020 08:12 V Německu za uplynulý den přibylo dalších 1916 potvrzených případů nákazy koronavirem, informoval…

Ve Španělsku přibylo přes 11 tisíc nakažených, Madrid asi zpřísní

17.09.2020 21:48 Ve Španělsku přibylo od středy více než 11.000 nových případů nákazy koronavirem a 162 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama