EU potřebu zdravotnických pomůcek kryje jen z desetiny

Evropská unie dokáže v koronavirové krizi tradičními dodavatelskými kanály pokrýt jen asi deset procent poptávky po ochranných zdravotnických pomůckách a po zařízeních typu ventilátorů. Vyplývá to z interního dokumentu Evropské komise (EK), do kterého nahlédla agentura Reuters.

"Dostupnost a dodávky osobních ochranných prostředků a jiných zdravotnických potřeb, zejména ventilátorů, napříč Evropou budí obavy," uvádí komise. Většina států EU má podle jejího zjištění omezené zásoby a omezenou kapacitu pro zvýšení produkce, píše Reuters.

Na výrobu roušek a ochranného oblečení se tak operativně přeorientovávají výrobci jiných druhů zboží. V pondělí začal přeměňovat jednu ze svých továren v Číně na výrobu dýchacích masek italsko-americký výrobce automobilů Fiat. Měsíčně jich chce vyrábět asi jeden milion. S výrobou ventilátorů chtějí pomoct například i americké automobilky General Motors, Ford a Tesla.

Kritický nedostatek ochranných prostředků podle dokumentu komise dále zhoršují omezení, která některé státy EU zavádějí na vývoz tohoto zboží do jiných unijních zemí, a rovněž uzavírání hranic, které způsobuje dlouhé odbavovací lhůty. Na některých hranicích - zvláště na těch mezi východními členskými státy - převyšuje podle dokumentu čekací doba i 24 hodin a postihuje právě i dodávky zdravotnických potřeb a léků.

Omezení vývozu zdravotnických potřeb zatím zrušilo jen Německo a Francie. S ostatními zeměmi včetně České republiky o něm Brusel jedná. Unie také navrhla zavést takzvané zelené pruhy pro zrychlení odbavení kritického druhu zboží, tento plán se ale do praxe zavádí jen pozvolna. Už v úterý unie také oznámila, že je blízko dohody s dodavateli o hromadné dodávce zdravotnických pomůcek typu obličejových masek a brýlí pro 25 z 27 členských zemí.

Právě dostatek ochranných pomůcek zejména pro zdravotnický personál se ukazuje být zásadní pro omezení šíření nemoci COVID-19, protože pacienty často nakazí sami nechránění lékaři nebo zdravotní sestry. V nejhůře zasažených evropských zemích - Itálii a Španělsku - je podle úterních údajů nakaženo přes 5000 zdravotníků.

To znamená, že lékařský personál představuje v Itálii téměř devět a ve Španělsku více než 13 procent ze všech nakažených. Jak ale podotýká agentura Reuters, tito lidé se testům také častěji podrobují.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropská komise Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy