EU pod palbou kritiky. Migranty prý nechává osudu na moři, vadí i zakázka na drony

Agentura Frontex se ocilta pod palbou kritiky. Evropská pobřežní stráž čelí vyšetřování z důvodu možného vyhýbání se odpovědnosti vůči lidem v nouzi. Kritikům se nelíbí ani nový systém dohledu pomocí dronů.

Frontex
doporučujeme

Aktivisté a europoslanci obvinili agenturu Frontex z vyhýbání se odpovědnosti vůči lidem v nouzi. Evropská pohraniční stráž, Frontex, je pod tlakem od chvíle, kdy ji vyšetřování novinářů obvinilo z účasti na nelegálních odsunech uprchlíků. Agentura se měla podílet na „pushback“ operacích a následně nechat uprchlíky uprostřed moře.

Frontex popřela jakékoli zapojení do takovýchto akcí a zahájila interní vyšetřování, které prosadila eurokomisařka Ylva Johanssonová. Ta deníku The Guardian prozradila, že dosud nebyly nalezeny důkazy nelegálního jednání.

Pod palbou kritiky se ocitl i systém sledování Středozemního moře pomocí dronů. EU se dohodla na poskytnutí kamerového sledování za sto miliónů eur.

Za „technologický fetiš“ to označil Wim Zwijnenburg, která pracuje pro organizaci PAX. „Budeme mít nyní na obloze více kamer, abychom mohli sledovat, jak se lidé ve Středomoří topí?“ komentoval. „Všechny oči máme na obloze, ale nemáme ruce na moři,“ stěžoval si.

Začátkem tohoto měsíce agentura Frontex zadala kontrakty společnosti Airbus a izraelské zbrojařské společnosti Elbit Systems na vojenské drony. Ty mají „monitorovat každé plavidlo zapojené do jakékoli formy nesprávných či nelegálních činností na moři“. EU uvedla, že letecký dozor pomáhá zachraňovat životy.

V červnu ale skupina nevládních organizací zveřejnila zprávu, že libyjská pobřežní stráž zadržovala desítky tisíc lidí, zatímco EU ukončila své vlastní námořní hlídky. „Evropští aktéři se snaží snížit svou přítomnost na moři a my tvrdíme, že nebudou dodržovat své povinnosti,“ uvedla Kiri Santer pracující v jedné ze společností stojících za touto zprávou. „Jsou i nadále přítomni, ale ze vzduchu, takže si mohou být vědomi různých lodí migrantů plujících z libyjských břehů a dodávat tyto informace libyjské pobřežní stráži," řekla.

Dohled dronů, který by měl být spuštěn v příštím roce, umožní agentuře Frontex dohled v reálném čase ze základen mezi Řeckem, Itálií a Maltou. Vedoucí prodeje obranného projektu společnosti Airbus uvedl, že Frontex je jejich prvním nevojenským klientem. Budou provozovat izraelský letoun Heron 1 vybavený infračervenými kamerami a námořními radary.

Německá europoslankyně Özlem Demirel uvedla, že je „skandální“ vybavovat evropské pohraniční síly touto technologií. „Vnější hranice EU je stále více militarizována, protože sledovací drony jsou primárně vojenská technologie," sdělila. Také kritizovala partnerství EU s libyjskou pobřežní hlídkou, kterou EU vycvičila a financovala navzdory vznešeným obviněním z obchodu s lidmi.

Rozpočet agentury Frontex se letošní rok zvedl na 460 milionů eur a Evropa se tak stále více zaměřuje na kontrolu svých hranic.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropou obchází strašidlo dluhové krize, varuje analytik před dopady…

05.12.2020 00:01 NÁZOR - Evropskou ekonomiku obchází strašidlo, konstatuje Desmond Lachman v komentáři pro server…

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama