EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika

Příčin migrační krize v EU je hned několik. Obecně převládá názor, že nejčastější příčinou jsou válečné konflikty, využívání sociálních dávek nebo absence ochrany hranic EU. V řešení problému s migrační krizí by měla pomoci reforma, ale eurokomisařka Ylva Johanssonová uvedla, že návrh musí být znovu odložen. Přednost má v současné době obnova ekonomiky.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Ylva Johanssonová obeznámila server POLITICO s dohodou mezi vedoucími představiteli EU, kteří se chtějí v současné době především zaměřit na hospodářkou obnovu. Plán k řešení migrační krize, která zažila svůj vrchol v roce 2015, bude znovu odložen. „Právě dokončujeme návrh, ale existuje mnoho členských států, které nás požádaly, abychom počkali,“ řekla Johanssonová.

Plán reformy v oblasti migrační krize byl již dvakrát odložen. „Hned po Velikonocích,“ slibovala nejprve předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Minulý měsíc v reakci na pandemii covid-19 Johanssonová odložila plán do června a nyní má reforma znovu odklad.

Několik hlavních představitelů EU se snaží prosadit finanční rámec VFR a fond pro obnovu před letními prázdninami. VFR neboli víceletý finanční rámec se stanovuje minimálně na dobu pěti let, zajišťuje ochranu výdajů EU a zavádí ustanovení, která musí splňovat roční rozpočet. Evropská komise návrh VRF na období 2021-2027 předložila v květnu 2018. Ačkoliv Johanssonová uvedla, že reformu ohledně migrační krize má v plánu předložit v půlce července, připustila, že „věci obvykle potřebují čas a je realističtější mluvit o její prezentaci po letní pauze“.

Angela Merklová je jedním z vedoucích představitelů EU, kteří požadují řešení převážně VFR, Johanssonová proto doufá, že Německo využije předsednictví Rady EU od 1. července. „Německé předsednictví musí upřednostnit nalezení dohody o rozpočtu,“ řekla Johanssonová a uvedla, že rozhodnutí o odložení bylo přijato ve spolupráci s Německem. Podle svých slov je zcela přesvědčená, že německé předsednictví bude mít dostatečnou kapacitu k prosazení dohody o migraci a dokáže ji posunout vpřed. „I když to bude až po letní přestávce,“ zopakovala Johanssonová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se asi snaží ovlivnit volbu prezidenta Polska, naznačuje Duda

04.07.2020 13:44 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda naznačil, že se Německo snaží ovlivnit výběr hlavy…

Počet nakažených koronavirem se v Německu blíží dvou set tisícům

04.07.2020 12:42 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem v Německu překročil hranici 196.000, kdy za poslední den přibylo 422…

Španělsko kvůli nárůstu případů koronaviru znovu uzavřelo část Katalánska

04.07.2020 12:41 Katalánské úřady dnes nařídily uzávěru oblasti zahrnující i dvěstětisícové město Lleida.…

Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí, několik z nich se pokusilo o…

04.07.2020 12:06 Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy