EU opět prodloužila hospodářské sankce proti Rusku. Moskva neplní minské dohody

Státy Evropské unie dnes schválily půlroční prodloužení hospodářských sankcí uvalených na Rusko za jeho roli v krizi na východě Ukrajiny. Postihy zaměřené na banky, energetické podniky či dovoz zbraní se EU rozhodla prodloužit již podvanácté, neboť Moskva podle ní dál neplní podmínky mírové dohody z Minsku.

Evropská Unie
doporučujeme

Informovala o tom Rada EU. Sankce budou v platnosti nejméně do konce července příštího roku.

O prodloužení sankcí rozhodli prezidenti a premiéři unijních zemí minulý čtvrtek na summitu v Bruselu. Ministři členských států evropského bloku dnes jejich politické rozhodnutí formálně potvrdili. "Rozhodnutí Rady EU vychází z posledního hodnocení stavu plnění Minských dohod," zdůvodnil dnes prodloužení sankcí orgán sdružující vlády členských států.

Postihy přijaté v roce 2014 prodlužuje evropský blok v půlročních intervalech už podvanácté. Sankce omezují přístup některých ruských bank a společností na kapitálové trhy EU, zakazují některé formy finanční pomoci a zprostředkování pro ruské finanční instituce. Zakazují také dovoz a vývoz jakéhokoli zboží, které by mohlo Rusko vojensky využít.

Rusko bude mít v souvislosti s postihy rovněž dál omezený přístup k některým citlivým technologiím, které lze využít v ruském energetickém odvětví, například pro těžbu a průzkum ropy.

V převážně ruskojazyčném Donbasu na východě Ukrajiny propuklo povstání proruských separatistů v roce 2014. Boje s vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si dosud vyžádaly více než 13.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v…

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

O střetu ve Sněmovně píše světový tisk. Volného nazvali ultrapravicovým…

21.01.2021 21:43 Potyčka v českém parlamentu, kterou vyvolal nezařazený poslanec Lubomír Volný, zaujala média okolní…

Bavorsko je připraveno část testů pro české pendlery hradit

21.01.2021 20:58 Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit.…

Nizozemsko zavádí platit zákaz nočního vycházení

21.01.2021 20:15 V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama