EU připravuje setkání všech účastníků jaderné dohody s Íránem

Evropská unie připravuje neformální setkání všech stran, které v roce 2015 podepsaly jadernou dohodu s Íránem. Schůzky by se měli zúčastnit i zástupci Spojených států, které v roce 2018 od dohody odstoupily, nyní ale po nástupu nového prezidenta Joea Bidena zvažují další postup. S odvoláním na unijní diplomaty o tom dnes informovala agentura Reuters.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Podle Reuters zatím unie neposlala oficiální pozvání ani nestanovila konkrétní datum schůzky, světové mocnosti ale podle diplomatů chtějí jadernou dohodu oživit co nejdříve.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price sdělil, že Spojené státy pozvání EU jednat o Íránu přijmou. Také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf tento měsíc uvedl, že Teherán je otevřený možnosti, že EU bude při dalším jednání o dohodě hrát roli prostředníka.

Dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsaly v roce 2015 s Íránem Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program, a uzavřít tak Teheránu cestu k vývoji vývoji jaderných zbraní, ale zároveň mu umožnit mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 tehdejší americký prezident Donald Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že Spojené státy od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody. Administrativa nového amerického prezidenta Bidena zkoumá způsoby, jak jadernou dohodu obnovit. Teherán ale podmiňuje dodržování jaderné dohody zrušením veškerých amerických sankcí vůči Íránu, Washington zatím sankce nehodlá rušit, dokud se Írán nevrátí k plnění podmínek dohody.

Témata: EU | Írán | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně šest lidí

06.03.2021 08:02 Při havárii autobusu v jihovýchodním Polsku zahynulo v noci na dnešek nejméně šest lidí. Dalších 30…

V Německu přibylo 9557 případů koronaviru a 300 úmrtí

06.03.2021 06:45 Německé zdravotní úřady ohlásily 9557 nových případů koronaviru prokázaných za uplynulý den a 300…

U mladých Poláků výrazně klesá zbožnost i důvěra v církev

05.03.2021 21:31 U mladých Poláků za poslední čtvrtstoletí klesla zbožnost a také důvěra v katolickou církev.…

Sasko prodloužilo karanténní nařízení, vstup z Česka je nadále omezen

05.03.2021 20:01 Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama