EU prodloužila protiruské sankce za okupaci Ukrajiny o půl roku

Členské státy Evropské unie dnes schválily další půlroční prodloužení sankcí, které společenství uvalilo na konkrétní osoby kvůli jejich podílu na narušování ukrajinské suverenity a územní celistvosti. Postihy vztahující se v současnosti na 175 lidí a 44 firem či institucí nově platí do 15. března příštího roku. Informovala o tom Rada EU.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Jedinci a subjekty ze seznamu mají zákaz cestovat do unijních zemí. Kromě toho je jim zmrazen veškerý majetek v EU a mají zákaz získávat v unii půjčky.

Sedmadvacet unijních zemí dosud naposledy prodloužilo platnost sankcí letos v březnu. Předtím v lednu byl seznam rozšířen o sedm lidí, mezi nimi o nově zvoleného premiéra anektovaného Krymu Jurije Gocaňuka či guvernéra Sevastopolu. Unie zdůvodnila jejich potrestání tím, že podporovali činy nebo zaváděli opatření, které kompromitovaly nebo ohrozily teritoriální jednotu, suverenitu a nezávislost Krymu.

EU poprvé uvalila tyto sankce na ruské činitele, firmy a instituce v roce 2014 po faktickém ruském převzetí moci na poloostrově, které unie považuje za porušení mezinárodního práva.

Unie uplatňuje rovněž hospodářské sankce vůči některým sektorům ruské ekonomiky, které mají aktuální platnost do konce ledna. Tyto postihy jsou zaměřené na finanční sektor, určité oblasti energetiky a obrany a na takzvané zboží dvojího užití.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová nechce zavírat ekonomiku, omezí se ale oslavy

29.09.2020 17:56 Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 17:07 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Podezřelý z útoku v Paříži použil falešnou identitu, zneužíval sociální…

29.09.2020 16:51 Podezřelý ze spáchání pátečního útoku před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo…

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 16:39 Aktualizováno Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama