EU proplatila Česku 76,5 milionu korun za jarní repatriační lety

Evropská unie proplatila Česku 76,5 milionu korun za repatriační lety v jarní vlně epidemie koronaviru. Ministerstvo zahraničí mezi polovinou března a dubna zajistilo návrat 5082 Čechům a zhruba tisícovce cizinců. Úřad to uvedl v dnešní tiskové zprávě. Evropská komise zaplatila zhruba tři čtvrtiny nákladů, celkové výdaje činily 108 milionů korun.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

"Možná to trvalo déle, než jsme očekávali, ale je třeba přiznat, že to byla operace, která neměla v novodobé evropské historii obdoby. Stejně jako my čekaly na proplacení slíbených 75 procent nákladů i další evropské státy. Důležité je, že jsme uspěli s proplacením všech letů, o které jsme požádali, a to i přes zevrubné kontroly, které Evropská komise požadovala," uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Jeho náměstek Martin Smolek doplnil, že Česko dostalo peníze za všechny lety, při nichž nepomohlo jen Čechům, ale také občanům dalších států EU. Proto příspěvek Evropské komise nečiní přesně tři čtvrtiny, neboť například z Kanárských ostrovů letěla dvě letadla pouze s českými občany.

První repatriační lety ministerstvo zorganizovalo 18. března právě z Kanárských ostrovů, následovaly lety do více než dvou desítek míst, například Vietnamu, Egypta, USA, Islandu, Peru nebo na Filipíny. Posledním letem se vraceli lidé z Austrálie a Nového Zélandu, což byla jediná cesta, na kterou si zhruba 18.000 korunami cestující přispěli.

Čechům nejen z okolních mezinárodních letišť na jaře pomáhaly také autobusy, na které se příspěvky EU nevztahují. Celkem jich vyrazilo 69, využilo je 2487 lidí. Na pomoc lidem bylo také call centrum.

V souvislosti se situací v Británii podle pondělního Petříčkova vyjádření zatím ministerstvo repatriační lety neplánuje. ČR zastavila od pondělního poledne lety ze země. Zákaz má platit nejdéle do konce roku. Lety zrušily i další evropské státy kvůli nové mutaci koronaviru, jež byla zjištěna na jihu Anglie a podle expertů se může šířit rychleji než ostatní kmeny. Už od neděle musí lidé přijíždějící z Británie do Česka nastoupit do povinné domácí karantény.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 10:42 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama