EU proti autoritářům: Polsko a Maďarsko mohou v Radě zablokovat cokoliv

NÁZOR – Novinové titulky z tohoto týdne křičí, že Maďarsko a Polsko vetovaly několikaletý rozpočet EU v hodnotě 1,8 bilionu eur a balíček na záchranu pandemií zasažené ekonomiky, připomíná politolog a právník Daniel Kelemen v komentáři pro server Politico. Profesor z Rutgers University soudí, že skutečnost je jiná.

Pokerová hra

Pondělní jednání o novém mechanismu, který má pozastavit tok evropských peněz do zemí porušujících unijní normy právního státu, probíhalo na úrovni diplomatů a finální rozhodnutí zřejmě nepadne před unijním setkáním Rady EU 8. prosince, konstatuje odborník. Domnívá se, že hrozba vetem ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho polského protějšku Mateusze Morawieckého může být blufováním, na které musí ostatní evropští politici reagovat.

„V této pokerové hře s vysokou sázkou je klíčové načasování,“ píše Kelemen. Vysvětluje, že přijetí podmínky dodržování právního státu vyžaduje pouze kvalifikovanou většinu v Radě EU, a proto ji diplomaté dokázali v pondělí schválit i přes zuřivé protesty Maďarska a Polska.

Důvod, proč Varšava a Budapešť mají páku na německou vládu, která v rámci rotace nyní EU předsedá, je těsné spojení podmínky se schválením dalšího sedmiletého unijního rozpočtu a záchranného balíčku, které si naopak žádá jednomyslný souhlas všech členských zemí, nastiňuje politolog. Dodává, že pokud Rada EU potvrdí výsledek pondělního hlasování a podmínku schválí kvalifikovanou většinou, stane se realitou, tudíž Polsko a Maďarsko rychle ztratí důvod, aby rozpočet a záchranný balík blokovaly.

„Pochopitelně, Orbán a Morawiecki si musí uvědomovat, že mají slabé karty, proč tedy dávají v sázku tolik?“ táže se profesor. Doplňuje otázkou, proč si znepřátelují tolik dalších vlád, když hrozí, že pozdrží finanční prostředky, které jsou tak zoufale potřeba.

Kelemen soudí, že oba premiéři pravděpodobně chtějí skrze spor vyslat silné varování Evropské komisi a lídrům členských zemí v Radě EU, že sice nedokážou zabránit přijetí podmínky právního státu, ale pokud ta bude proti Polsku a Maďarsku skutečně použita, přijde z jejich strany protireakce. Poselství dle experta zní, že pokud se EU opováží sáhnout oběma zemím na peníze, Varšava a Budapešť ji paralyzují a budou vetovat vše, co je nutné v Radě EU schválit jednomyslně.

Autoritářská past

Celá situace nám připomíná, do jaké autokratické pasti se EU chytila, deklaruje politolog. Připomíná, že středopravicová Evropská lidová strana (EPP) po 10 let hájila Orbána, přestože nastoloval první autoritářskou vládu v členské zemi Unie, a i dnes německá CDU maďarského premiéra hájí a brání vyloučení jeho strany z EPP.

EPP chrání Orbána z politických důvodů, chce zůstat největším a nejsilnějším blokem EU, vysvětluje Kelemen. Dodává, že tento týden se ale tento „hýčkaný autokrat“ postavil svému dlouholetému ochránci a ohrožuje plán pro zotavení ekonomiky zasažené pandemií, který předkládá faktická vůdkyně EPP, německá kancléřka Angela Merkelová.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

„Tím, že se Orbánovi nedokázali již před lety postavit, mu politici EU – především ti v EPP – umožnili konsolidovat hybridní autoritářský režim uvnitř EU,“ píše politolog. Podotýká, že Orbánův úspěch inspiroval další autoritáře, včetně faktického polského vůdce Jarosława Kaczyńského, když se ukázalo, že lze porušovat klíčové evropské hodnoty a zároveň čerpat štědré dotace.

Maďarsko a Polsko jsou sice šetřeny dle tzv. článku 7, který může dle platných smluv odebrat problematickým režimům hlasovací právo, ale evropští politici nedokázali v otázce dosáhnout pokroku a zástupcům obou zemí ponechávají místo u stolu, odkud můžou působit zkázu, kritizuje profesor. Konstatuje, že pokud chtějí evropští politici uniknout z této autoritářské pasti, musejí se režimům, které chtějí EU vydírat, rázně postavit, reagovat na blufování ze strany Orbána a Morawieckého a podmínku o dodržování právního státu protlačit.

Poté, co se podaří přimět tyto „darebácké režimy“ na ústup, musí EPP ukázat, že za takové flagrantní porušování unijních norem se platí, Orbánovu stranu konečně vyloučit z frakce a odmítnout autokratické praktiky maďarského a polského režimu, nabádá Kelemen. Dodává, že pouze ve chvíli, kdy EU prokáže své odhodlání bránit demokracii a právní stát, může uniknout z pasti, kterou na sebe roky svého appeasementu nastražila.

Související

Více souvisejících

Polsko Maďarsko EU (Evropská unie) Viktor Orbán Mateusz Morawiecki

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy