EU schválila 100 miliard eur pro členské státy na kurzarbeit

Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur (2,8 bilionu Kč) na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Ministři financí unijních zemí dnes podpořili návrh Evropské komise, která hodlá půjčky do zmíněné výše poskytnout státům k podpoře krátkodobých pracovních míst.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle chorvatského předsednictví ministři prodiskutovali i plán záruk pro zasažené firmy a měli by jej schválit na některém z dalších jednání. Podle náměstkyně české ministryně financí Lenky Dupákové se Česko o zapojení do tohoto programu Evropské investiční banky teprve rozhodne.

Řada členských zemí včetně České republiky po březnovém vypuknutí krize způsobené šířením koronaviru sáhla k podpoře kurzarbeitu, což je práce se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy. Tato podpora má pomoci udržet práci zejména zaměstnancům ve firmách postižených omezeními souvisejícími s pandemií.

"Nástroj SURE bude klíčovou záchrannou sítí na ochranu pracovních míst a pracovníků, jelikož zajistí, aby členské státy měly k dispozici nezbytné finance jak na opatření na podporu zaměstnanosti a proti ztrátě příjmů, tak i některých opatření souvisejících se zdravím," komentoval shodu chorvatský ministr financí Zdravko Marić, jehož země Radě EU nyní předsedá.

Půjčky pro země podporující kurzarbeit budou k dispozici, až státy poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude EK program financovat.

SURE je jednou ze tří částí prvního balíčku záchranných stimulů. Ministři už dříve schválili využití záchranného fondu eurozóny ESM, dnes jednali rovněž o garancích v celkové výši 200 miliard eur, které podle návrhu EK poskytne Evropská investiční banka (EIB).

Česko je nakloněno podpoře kurzarbeitu, zato čerpání úvěrů pomocí fondu záruk EIB, který má podpořit především malé a střední podniky, bude teprve vyhodnocovat. Podle náměstkyně Dupákové chce ministerstvo financí nejprve prověřit míru rizikovosti těchto půjček.

"Pro rozhodnutí o zapojení České republiky do fondu, které je dobrovolné, bude relevantní i vyhodnocení půjček poskytovaných fondem v porovnáním s dluhovým financováním prostřednictvím emise vlastních dluhopisů. ČR by si z fondu nebrala úvěry, pokud by úrok byl vyšší než u vlastní emise dluhopisů," sdělila ČTK Dupáková, která na dnešní videokonferenci Česko společně s ministryní Alenou Schillerovou zastupovala.

Témata: EU | kurzarbeit | EUR | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama