EU schválila částečné embargo na ruskou ropu i další protiruské sankce, Česko dostalo výjimku

Evropská unie dnes definitivně schválila šestý balík sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu, jehož součástí je zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku. Z embarga bude dočasně vyřazena přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdíl od ostatních zemí moci také až do prosince příštího roku dovážet produkty z ruské ropy z rafinerií v jiných zemích EU.

Evropský blok zároveň vyloučil z mezinárodního platebního systému SWIFT tři ruské banky, včetně největší Sberbank. Třem ruským televizím šířícím válečnou propagandu Kremlu zakázal vysílat v EU.

Na více než tisícihlavý seznam potrestaných ruských činitelů dnes přibylo 65 lidí, zejména vojenských velitelů spojených s masakry civilistů v Buči a násilnostmi v Mariupolu. Je mezi nimi rovněž někdejší ruská gymnastka Alina Kabajevová, která je podle médií přítelkyní prezidenta Vladimira Putina a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Naproti tomu po tlaku Maďarska se na listině neobjeví původně plánované jméno ruského patriarchy Kirilla. O 18 položek se rozšíří seznam sankcionovaných firem či institucí. Většinu tvoří zbrojovky, unie však zmrazila styky i s Národním zúčtovacím depozitářem. Největší depozitář cenných papírů v zemi plánovala Moskva využívat k obsluze evropských dluhopisů.

EU rovněž zakáže vývoz desítek chemikálií, které mohou Rusku posloužit k výrobě chemických zbraní.

"Dnešním balíkem dále omezujeme ruské možnosti financovat válku," komentoval shodu sedmadvacítky zemí šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Pro ruskou ropu je EU největším trhem, na nějž míří téměř polovina veškerého vývozu. Evropská komise v původním návrhu před měsícem usilovala o úplné embargo, tento plán však vetovalo Maďarsko.

Unie se nakonec dohodla na tom, že od 5. prosince přestane dovážet surovou ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Časově nespecifikovanou výjimku má ropovod Družba. Německo a Polsko, dovážející ropu jeho severní větví, se však zavázaly do konce roku tento import ukončit. Sedmadvacítka by se tak měla celkem zbavit více než 90 procent ruské ropy.

Sankce počítají i se zákazem exportu produktů z ropy dovezené Družbou, aby země pokračující v importu nezískaly konkurenční cenovou výhodu. Česko však bude mít do 5. prosince příštího roku výjimku, kterou chce využít zejména k dovozu nafty ze slovenské rafinerie Slovnaft. Text výjimky číselně nevymezuje povolený objem, který by ovšem neměl přesáhnout obvyklé množství z posledních pěti let.

EU nově zařadila na sankční seznam přes 60 Rusů 

Na sankčním seznamu Evropské přibylo 65 osob z Ruska včetně zakladatele a generálního ředitele internetové firmy Yandex Arkadije Volože nebo někdejší gymnastky Aliny Kabajevové, která je podle médií Putinovou přítelkyní a stojí v čele velké mediální skupiny NMG. Volož po zařazení na seznam oznámil, že odstupuje z funkce generálního ředitele, na což akcie technologické společnosti podle deníku Kommersant zareagovaly poklesem o více než 11 procent.

Nové personální sankce jsou součástí šestého balíku restrikcí za ruskou invazi na Ukrajinu, který dnes Evropská unie vyhlásila. Jeho základ tvoří zákaz dovozu většiny ruské ropy od konce roku. Z embarga je dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba zásobujícím Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdíl od ostatních zemí moci také až do prosince příštího roku dovážet produkty z ruské ropy.

Zařazení zakladatele Yandexu na sankční seznam EU vysvětlila mimo jiné tím, že hlavními akcionáři firmy jsou státní banky Sberbank a VTB, na něž byly rovněž uvaleny sankce.

Na černé listině se nově ocitly také děti a manželka ruského prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova nebo šéf ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor, který proslul tažením proti nezávislým médiím a západním sociálním sítím. Postihy se rovněž nově vztahují například také na majitele společnosti NNK, která se zabývá těžbou zemního plynu a ropy a její rafinací.

Na černou listinu EU zařadila i osoby, které jsou přímo spojeny s válkou na Ukrajině. Nově je tak sankcím vystaven šéf Ruskem dosazené správy ukrajinské Chersonské oblasti Volodymyr Saldo a jeho zástupce, nebo několik vojáků 64. motorizované brigády, které EU podezřívá z páchání zvěrstev na civilním obyvatelstvu v Buči u Kyjeva. Na seznam se dostal rovněž generál Michail Mizincev, který si kvůli brutalitě ruského postupu v přístavním Mariupolu dříve od Británie vysloužil přezdívku mariupolský řezník.

Nově se sankce dotknou také několika novinářů spolupracujících s ruskou tiskovou agenturou RIA Novosti. Ze společností se na sankčním seznamu ocitly ruské automobilky UAZ nebo Kamaz.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) ropa protiruské sankce

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy