EU se musí ukázat jako mocná a začít skutečně jednat, tvrdí šéf diplomacie

Evropa musí dostat chuť na moc a naučit se skutečně jednat, řekl dnes na mnichovské bezpečností konferenci šéf unijní diplomacie Josep Borell. Vyslovil se také proti zásadě jednomyslnosti při rozhodování o zahraničněpolitických otázkách v Evropské unii.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

"Pracovat na základě jednomyslnosti znamená paralýzu," je přesvědčen Borell, který je místopředsedou nové Evropské komise vedené Ursulou von der Leyenovou. Do budoucna by podle něj mělo být možné i většinové hlasování. "Když není jednomyslnost, tak musí jednat většina," řekl. Tento názor ale hned vzápětí odmítl polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz, a ukázal tak, jak složitá ještě debata o této otázce bude.

Složitost hledání společného postoje k zahraničněpolitickým otázkám se ukázala i začátkem února při reakci EU na plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro mír na Blízkém východě. Borrell se sice snažil získat podporu všech unijních států pro usnesení kritizující tento plán, Česko, Maďarsko a Rakousko ale s některými pasážemi nesouhlasily, a Borrell tak nakonec vydal pouze vlastní prohlášení.

Dvaasedmdesátiletý španělský politik se dnes vyslovil i pro to, aby si evropské země postupně budovaly společnou kulturu toho, jak rozumět světu. "Nemáme ji, a proto jsme rozděleni v každé otázce," míní. "Když v tom neuspějeme, tak neuspějeme v ničem," podotkl.

Je si ale vědom, že je to proces na řadu let, protože rozdílné názory vychází z mnohaleté historie. Jako příklad uvedl vztah Polska ke Spojeným státům a Vatikánu, tedy dvojici států, které východoevropské zemi pomohly přinést svobodu. On sám k nim přitom nikdy nemůže mít stejný vztah, protože stejné státy svou podporou diktatury Franciska Franka v letech 1939-75 ve Španělsku prodloužily její životnost.

Borell také prohlásil, že se EU musí naučit používat jazyk moci a skutečně jednat, nejen mluvit o tom, jak moc ji nějaký problém znepokojuje.

Témata: EU | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení a koronavirus zhoršují práci chorvatských poslanců

07.04.2020 17:03 Zemětřesení a koronavirus zkomplikovaly práci poslancům chorvatského parlamentu. Kvůli poškozenému…

Věra Jourová vítá aplikace proti koronaviru, obává se ale o soukromí

07.04.2020 15:19 Česká eurokomisařka Věra Jourová ocenila nasazení internetových aplikací v boji proti šíření…

Covid-19 si vybírá vysokou daň: 76 tisíc mrtvých, tři čtvrtiny jsou z…

07.04.2020 14:52 Nemoci covid-19 již po celém světě podlehlo téměř 76.000 lidí. Koronavirus SARS-CoV-2 se přitom…

Covid-19: Španělsko oznámilo další stovky obětí, Francie se chystá na…

07.04.2020 13:50 Počet obětí koronaviru ve Španělsku stoupl za posledních 24 hodin o 743, což je zhruba o stovku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy