EU si posvítí na Británii po brexitu: Systém kontrol, ve hře jsou i sankce

Evropská komise chce zajistit, že Británie dodrží pravidla budoucích dohod, které obě strany plánují vyjednat a podepsat po britském odchodu z Evropské unie. Brusel proto navrhuje nezávislou kontrolu jejich plnění a to včetně možných sankcí, pokud by byly smlouvy porušeny. S plánem by ovšem musela souhlasit také britská strana, což je podle diplomatů nejisté. Komise podle informací ČTK představila v pondělí svůj záměr zástupcům členských zemí.

Británie téměř s jistotou opustí EU příští pátek a obě strany chtějí co nejdříve poté zahájit klíčová jednání o budoucích vztazích.

Z Bruselu a Londýna se však zatím ozývají velmi rozdílná slova o tom, jak by měly vypadat dohody upravující budoucí vztahy. Zatímco unijní exekutiva hovoří o co nejtěsnějších obchodních vazbách podmíněných dodržováním pravidel spojených s jednotným trhem, britská vláda vyhlašuje, že se nechce některými pravidly vázat a stojí spíše o velmi volnou dohodu.

Britské firmy naproti tomu dávají najevo, že by chtěly co nejširší přístup na jednotný unijní trh, kam míří téměř polovina britského exportu. Standardy, jejichž dodržováním Brusel takto privilegovaný přístup podmiňuje, se týkají zejména oblastí boje s klimatickými změnami, ochrany práv zaměstnanců, daní či pravidel státní pomoci.

Komise přišla v pondělí s návrhem, jak případné porušování pravidel vynutit. Spory by měl řešit nově ustavený společný výbor, který má zprostředkovat jednání mezi oběma stranami. Pokud by nedokázaly dospět ke shodě, případ by se přesunul k arbitrážní komisi. Ta by jej buď předala Soudnímu dvoru Evropské unie, pokud by se přímo týkal práva EU, nebo by v některých případech rozhodovala spory sama.

Pokud by dospěla k závěru, že Británie či některá unijní země podmínky dohody porušuje, stanovila by „opodstatněnou dobu“ na nápravu. Poté by komise rozhodla o výši jednorázové pokuty. Pokud by byla pravidla porušována i nadále, měla by poškozená strana právo od části smlouvy odstoupit.

Podle některých unijních diplomatů však může být obtížné přesvědčit britskou vládu, aby na zavedení tohoto kontrolního systému přistoupila. Představitelé EK naproti tomu podotýkají, že je částečně definován již v politické deklaraci o budoucích vztazích, na níž se obě strany shodly loni.

Pokud tento týden britský a příští týden Evropský parlament podle očekávání schválí brexitovou dohodu, budou mít obě strany čas do konce roku, do kdy má trvat po brexitu následující přechodné období, vyjednat smlouvy o obchodních a dalších vztazích. Pokud by se dohody nepodařilo uzavřít a Británie by nepožádala o prodloužení přechodné doby, začaly by obě strany od ledna 2021 obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit evropská komise Velká Británie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 28 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy