EU tlačí na Turecko. Prodloužila sankce za průzkum těžby ve východním Středomoří

Evropská unie o rok prodloužila sankce související s kontroverzním průzkumem těžby, který provádí Turecko ve východním Středomoří. Na prodloužení postihů do listopadu 2021 se dnes shodly členské země, které se dlouhodobě snaží přimět Ankaru, aby ukončila průzkumné aktivity u břehů Kypru a řeckých ostrovů. Postihy se v současnosti vztahují na dva představitele turecké státní ropné společnosti TPAO.

Evropská Unie
doporučujeme

Unie se shodla na možnosti trestat turecké činitele nebo firmy loni v říjnu na návrh Řecka a Kypru. Obě členské země EU tvrdí, že Turecko průzkumem nalezišť ropy v blízkosti jejich břehů narušuje jejich suverenitu. Ankara svá průzkumná plavidla ze sporné oblasti letos dočasně stáhla ve snaze o dialog, pak ale průzkum obnovila.

Státy EU proto dnes o rok prodloužily možnost zmrazit lidem či subjektům zodpovědným za průzkum majetek a zakázat jim cesty na své území. V současnosti je na seznamu viceprezident TPAO Mehmet Ferruh Akalin a zástupce šéfa průzkumné sekce společnosti Ali Coşkun Namoglu.

Prezidenti a premiéři v říjnu již poněkolikáté ve společném prohlášení vyzvali Turecko, aby přestalo s "jednostrannými provokacemi" a dali Ankaře čas do prosince na nápravu situace. Pokud bude Turecko v průzkumu pokračovat, je EU připravena na prosincovém summitu rozšířit sankční seznam o další lidi či subjekty.

Na to tlačí zejména Řecko a Kypr za podpory Francie. Řada dalších zemí včetně České republiky naproti tomu považuje vzhledem k partnerství v NATO a dohodě o migraci vztahy s Tureckem za velmi citlivé a nechce dál zvyšovat napětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podvodníci chtěli prodat evropským vládám 900 milionů vakcín

25.02.2021 16:15 Několik členských států EU informovalo Brusel o pokusech podvodných firem prodat vládám celkem 900…

ONLINE: Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení…

25.02.2021 16:10 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Sasko začalo očkovat proti koronaviru i učitele základních škol

25.02.2021 15:30 Sasko od dnešního dne rozšířilo očkování proti nemoci covid-19 na další skupinu, mimo jiné i…

Maďarsko hlásí třetí vlnu, prodlouží částečnou karanténu do poloviny března

25.02.2021 14:08 Maďarská vláda prodlouží současná karanténní opatření do 15. března. V příštích dvou týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama