EU tlačí na Turecko. Prodloužila sankce za průzkum těžby ve východním Středomoří

Evropská unie o rok prodloužila sankce související s kontroverzním průzkumem těžby, který provádí Turecko ve východním Středomoří. Na prodloužení postihů do listopadu 2021 se dnes shodly členské země, které se dlouhodobě snaží přimět Ankaru, aby ukončila průzkumné aktivity u břehů Kypru a řeckých ostrovů. Postihy se v současnosti vztahují na dva představitele turecké státní ropné společnosti TPAO.

Evropská Unie
doporučujeme

Unie se shodla na možnosti trestat turecké činitele nebo firmy loni v říjnu na návrh Řecka a Kypru. Obě členské země EU tvrdí, že Turecko průzkumem nalezišť ropy v blízkosti jejich břehů narušuje jejich suverenitu. Ankara svá průzkumná plavidla ze sporné oblasti letos dočasně stáhla ve snaze o dialog, pak ale průzkum obnovila.

Státy EU proto dnes o rok prodloužily možnost zmrazit lidem či subjektům zodpovědným za průzkum majetek a zakázat jim cesty na své území. V současnosti je na seznamu viceprezident TPAO Mehmet Ferruh Akalin a zástupce šéfa průzkumné sekce společnosti Ali Coşkun Namoglu.

Prezidenti a premiéři v říjnu již poněkolikáté ve společném prohlášení vyzvali Turecko, aby přestalo s "jednostrannými provokacemi" a dali Ankaře čas do prosince na nápravu situace. Pokud bude Turecko v průzkumu pokračovat, je EU připravena na prosincovém summitu rozšířit sankční seznam o další lidi či subjekty.

Na to tlačí zejména Řecko a Kypr za podpory Francie. Řada dalších zemí včetně České republiky naproti tomu považuje vzhledem k partnerství v NATO a dohodě o migraci vztahy s Tureckem za velmi citlivé a nechce dál zvyšovat napětí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pařížští policisté během evakuace tábora bili a kopali migranty, je…

24.11.2020 15:53 Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil interní policejní vyšetřování pondělního zákroku…

Skandál kolem extremismu v řadách německé policie se rozrůstá, byly další…

24.11.2020 14:04 Aktualizováno Skandál kolem extremistických názorů v řadách německé policie na západě země se dál rozrůstá. Na…

Evropská komise má šestou smlouvu na vakcínu proti covidu, Moderna dodá až…

24.11.2020 13:53 Evropská komise dojednala smlouvu s americkou firmou Moderna, která státům Evropské unie zajistí až…

Europoslanci schválili zavedení kolektivních zákaznických žalob

24.11.2020 13:33 Poškození zákazníci v zemích Evropské unie budou mít právo podávat kolektivní žaloby ve svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama