EU upravila zelenou listinu. Číňané mohou přicestovat, Rusové či Američané nikoli

Země Evropské unie se v sobotu předběžně shodly na seznamu mimounijních států, jejichž obyvatelé budou moci od středy cestovat do EU. Na takzvané zelené listině 19 zemí figuruje podle informací ČTK několik afrických či asijských států včetně Číny, nejsou tam naopak Spojené státy ani Rusko. Evropský blok chce společný seznam aktualizovat podle vývoje koronavirové nákazy každé dva týdny.

Evropská unie uzavřela své vnější hranice v březnu, kdy se v unijních zemích začala rychle šířit koronavirová nákaza. V té době také začaly kontroly na vnitřních hranicích mezi unijními státy, které v červnu členské země až na výjimky postupně zrušily. Evropská komise jim zároveň doporučila, aby od příštího týdne začaly postupně povolovat vstup i lidem z mimounijních zemí v závislosti na vývoji nákazy.

Velvyslanci členských států se po několika složitých jednáních shodli na seznamu, který v sobotu podle chorvatského předsednictví EU získal potřebnou většinu hlasů. Pokud jej v pondělí na dálku formálně potvrdí zástupci vlád, budou moci od středy létat do unijních zemí Australané, Číňané, Japonci, Kanaďané či Korejci. Na seznamu figuruje také Alžírsko, Gruzie, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Patří tam i malé evropské státy Andorra, Monako, San Marino a Vatikán a také dvě balkánské země Srbsko a Černá Hora.

Právě státy západního Balkánu, které komise zmiňovala v doporučeních mezi prvními, byly jedním z předmětů sporů mezi velvyslanci, z nichž někteří varovali před ne zcela příznivým vývojem nákazy v tomto regionu. Hlavním kritériem pro to, aby se konkrétní země dostala na seznam, má být počet nově nakažených, který by neměl přesáhnout průměr EU. Ten činí v současnosti 16 nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny.

Na základě tohoto požadavku zatím nebudou moci do EU cestovat například Američané, Rusové či Brazilci. Washington dal přitom tento týden najevo, že chce vyjednávat o vzájemném otevření hranic s evropskými zeměmi v příštích týdnech.

Právě reciproční povolení vstupu pro své občany požaduje evropské společenství jako další kritérium pro začlenění na seznam.

Unijní země se snaží oživit turistický ruch, který tvrdě zasáhla jarní koronavirová omezení. Odvětví spojená s turistikou tvoří asi desetinu hrubého domácího produktu (HDP) EU a některé státy apelovaly na rychlejší otevření hranic většímu počtu mimoevropských turistů. Řada zemí ale v obavách z druhé vlny nákazy vyzývá k opatrnějšímu postupu. I proto se z původně zvažovaných až pěti desítek zemí zúžil první seznam na necelou dvacítku. Jeho případné rozšiřování budou zástupci zemí EU vyhodnocovat na základě aktuálních epidemiologických údajů každé dva týdny.

Kontroly hranic jsou výhradně pravomocí členských států a pokud by některá unijní země se seznamem nesouhlasila, může teoreticky postupovat na vlastní pěst.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) cestování Čína USA (Spojené státy americké) Rusko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 44 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

USA viní Čínu z podpory války proti Ukrajině. Pomáháte obcházet sankce, tvrdí Britové

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Londýn chce podle jeho slov spolupracovat se zeměmi tohoto regionu, aby s tím skoncoval. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy