EU usiluje o uzavření smluv na vakcíny od Novavaxu a Valnevy

Evropská komise by tento týden mohla uzavřít první fázi jednání o nákupu vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Exekutiva Evropské unie také usiluje o dokončení kontraktu s americkým výrobcem Novavax, aby mohla dále rozšířit nabídku očkovacích látek pro členské státy. Europoslancům to dnes řekla hlavní unijní vyjednávačka společných nákupů vakcín Sandra Gallinaová.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Chceme mít co nejpestřejší portfolio vakcín," řekla zákonodárcům Gallinaová, podle níž by mohla komise tento týden zahájit jednání o podrobnostech kontraktu s Valnevou. S firmou Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku, uzavřela EK první fázi rozhovorů v polovině prosince a chystá se podepsat smlouvu na nákup až 200 milionů dávek.

Brusel v posledních dnech čelil kritice z některých členských států, podle jejichž politiků zajistila příliš málo vakcíny od výrobců, jejichž preparáty již získaly povolení úřadů, tedy firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Podle komise je však problém na straně nedostatečné výrobní kapacity a vyřeší jej schválení dalších vakcín, které se ještě v lednu očekává pro očkovací látku firmy AstraZeneca.

Některé země jako Německo či Dánsko již uzavřely či chtějí uzavřít separátní kontrakty, což však podle EK smlouva o společných nákupech nedovoluje. Gallinaová dnes na několik dotazů europoslanců odpověděla, že žádnému státu by smlouva uzavřená v současnosti nezaručila rychlejší přísun vakcíny než společný kontrakt od komise.

"Buď jste udělali předběžnou dohodu loni jako my, nebo je nyní příliš pozdě. Mohu potvrdit, že naše vakcíny přijdou první," prohlásila Italka.

EU má v současnosti smlouvy se šesticí výrobců, jejichž prostřednictvím mohou členské země pro 450 milionů svých obyvatel nakoupit až 2,3 miliardy dávek. Komise minulý týden po kritice zdvojnásobila předobjednané množství vakcíny od společností Pfizer a BioNTech na 600 milionů dávek, od Moderny si tento týden začínají státy rozdělovat první dodávky z celkových 160 milionů kusů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 15:47 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Boeing 737 MAX se příští týden může vrátit na oblohu

19.01.2021 12:48 Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama