EU uzavírá hranice před světem, Čína se potýká s importem viru

Evropská unie, která se potýká s narůstajícím počtem nakažených novým typem koronaviru i jeho obětí, uzavírá na 30 dní své vnější hranice. Dohodl se na tom dnes krizový videosummit sedmadvacítky. Itálie, nejzasaženější evropská země, hlásí celkem 2503 mrtvých a 31.506 nakažených.

Jaká je budoucnost světa?

 Ve Francii, kde za poslední den počet mrtvých stoupl o 27 na 175, platí od dnešního poledne karanténní režim po celém území. K omezení pohybu lidí přistupuje od středečního poledne i Belgie. Číně se sice v provincii Chu-pej, která je považována za epicentrum pandemie koronaviru, daří snižovat počet infikovaných, problémem se v zemi ale stávají importované případy.

Šéfové států a vlád Evropské unie se večer dohodli, že jejich země zajistí plynulou přepravu potravin a léků přes vnitřní hranice unie. V situaci, kdy Evropská komise pročítá pro letošek v EU s recesí, lídři států přislíbili evropské ekonomice jakoukoliv dostupnou pomoc.

Podle odhadů by v Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Británii mohl vrchol epidemie přijít až koncem března s celkovým počtem až 80.000 případů, což by se přiblížilo bilanci Číny. V Česku je nyní 434 potvrzených případů.

V Itálii je nejzávažnější situace v regionu Lombardie, kde od pondělka přibylo 220 mrtvých. Lombardské nemocnice varují, že už nemají další lůžka pro lidi, kteří potřebují podporu dýchacích přístrojů, nemocné proto převážejí do sousedních oblastí. Ve Francii od pondělka přibyla více než tisícovka nakažených, testy infekci prokázaly u 7730 lidí. Počet mrtvých se za poslední den zvýšil o 27 na 175.

Rakouská armáda od května do boje proti koronaviru povolává 3000 členů milic, které jsou obdobou aktivních záloh. Ambasády budou nově hlídat vojáci, aby ulevili policii. V Rakousku se koronavirem nakazilo přes 1330 lidí, málo z nich je v rizikovém věku a nemoc má u většiny pacientů mírný průběh. V sousedním Německu se koronavirem infikovalo 13 migrantů žijících v šesti zařízeních pro žadatele o azyl. V jednom takovém středisku se jeho obyvatelé proti úředně nařízené karanténě vzbouřili. Nákaza postihla i Friedricha Merze, který se uchází o předsednický post Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové.

V Dánsku se nebude od středečního dopoledne na jednom místě sejít více než deset lidí, oznámila premiérka Mette Frederiksenová.

Dopady koronaviru na hospodářství EU jsou očividné, německá automobilová skupina Volkswagen uzavře na dva až tři týdny evropské závody. Automobilka zároveň varovala, že letošní rok bude velmi obtížný. Škoda Auto s výrobou skončí ve středu večer. Provoz ve svém závodě v Maďarsku zastaví od pondělka také výrobce luxusních vozů Audi, který je rovněž součástí koncernu Volkswagen.

Závody skupiny Volkswagen v Číně provoz naopak obnovily. Výjimkou jsou závody ve městech Čchang-ša a Urumči. Daimler dnes oznámil, že se kvůli koronaviru rozhodl přerušit většinu své výroby v Evropě, a to prozatím na dva týdny.

Euro dnes kvůli obavám z dopadů koronaviru na ekonomiku eurozóny výrazně oslabovalo. Vůči dolaru tak sestoupilo pod 1,1 USD. Kolem 18:30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela 1,8 procenta na 1,0977 USD. Naopak po pondělním propadu dnes posílily evropské akcie. Výrazný nárůst zaznamenala burza v Madridu, která těžila z ohlášených opatření španělské vlády na podporu ekonomiky. Panevropský akciový index STOXX 600 se dnes zvýšil o 2,26 procenta a uzavřel na 291,07 bodu, zatímco v pondělí se propadl o téměř pět procent.

Pevninská Čína, tedy bez Hongkongu a Macaa, v bilanci za pondělí oznámila 21 nových případů. Pouze jeden ale připadal na Chu-pej, zbytek se týkal lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny. Situace se zlepšila i v Jižní Koreji, která už třetí den v řadě hlásí méně než sto nakažených.

V Kyjevě zatkla policie pět lidí, kteří se při ozbrojené loupeži pokusili ukrást ze zaparkovaného auta 100.000 roušek. Vydávali se za příslušníky policie, majitele auta zbili a roušky mu vzali. Ukrajinské úřady také turistům uzavřely oblast kolem jaderné elektrárny v Černobylu, jejíž reaktor vybuchl v roce 1986.

Drama na dálnici v Bavorsku. Muž údajně drží jako rukojmí dva řidiče…

21.09.2021 21:52 Policie v Bavorsku dnes večer uzavřela úsek dálnice kvůli tomu, že v dálkovém autobusu je údajně…

EU hledá reakci na bezpečnostní pakt USA, Austrálie a Británie

21.09.2021 21:35 Aktualizováno Evropská unie hledá cestu, jak společně zareagovat na uzavření bezpečnostního paktu mezi Spojenými…

Čaputová v OSN kritizovala nerovnost vakcinace, jde prý o selhání politiků

21.09.2021 21:30 Především o boji proti pandemii covidu-19 a hrozbě klimatických změn mluvila ve svém dnešním…

Merkelová podpořila na mítinku Lascheta, varovala před vládou levice

21.09.2021 21:14 Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová dnes na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého…

Morawiecki považuje rozhodnutí unijního soudu o pokutě kvůli Turówu za…

21.09.2021 20:27 Aktualizováno Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki dnes důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora…

Nejmenší zájem o očkování je v rámci země na jihovýchodě Francie

21.09.2021 17:12 Francie v pátek splnila svůj cíl a alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 v zemi dostalo 50…

Většina zemí EU včetně Česka překračuje limity škodlivých látek v ovzduší

21.09.2021 16:33 Většina zemí Evropské unie dál překračuje limity koncentrace škodlivých látek v ovzduší, i když…

Náskok sociálních demokratů před CDU/CSU se pět dní před volbami snižuje

21.09.2021 16:25 Náskok Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) před konzervativní unií CDU/CSU dosluhující…

Kampaň v Německu vrcholí. CDU/CSU vynesla jako poslední trumf Merkelovou

21.09.2021 14:52 Kampaň před nedělními parlamentními volbami v Německu vrcholí. Souboj o kancléřský úřad se nyní,…

Slovensko nakonec nebude stíhat novináře za článek z roku 2018

21.09.2021 13:46 Prokurátor dnes na Slovensku zrušil stíhání dvou novinářů slovenského listu Denník N kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama