EU varuje před riziky sítí 5G: Hrozí kyberútoky

Evropská unie dnes varovala před riziky, kterým mohou čelit mobilní sítě páté generace (5G). Jsou mezi nimi podle ní kybernetické útoky skupin podporovaných cizími státy, ale například i přílišná závislost na jednom dodavateli. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v tiskové zprávě uvedl, že Česko patří mezi vedoucí země unijního projektu na hodnocení rizik kolem sítí 5G.

Evropská Unie
doporučujeme

Na společném postupu zemí EU při zajišťování bezpečnosti sítí páté generace se šéfové států a vlád dohodli na březnovém summitu v Bruselu. Tehdy se o možné hrozbě mluvilo především v souvislosti s čínskou společností Huawei, která měla kvůli údajným těsným kontaktům na čínské úřady problémy v USA a v řadě evropských zemí.

Aktuální zpráva EU, která vznikla na základě hodnocení rizik ve všech členských státech, žádné konkrétní země jako možné podporovatele kybernetických útoků nezmiňuje. O čínské společnosti Huawei hovoří jen jako o jednom z hlavních dodavatelů infrastruktury pro sítě 5G, spolu s finskou Nokií a švédským Ericssonem.

U rizik spojených s dodavateli zpráva uvádí mimo jiné hrozbu v podobě instalace takzvaných zadních vrátek, tedy skrytých cest, jimiž se lze dostat do systému.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exšéf katalánské policie Trapero osvobozen, za vzpouru mu hrozilo 10 let…

21.10.2020 10:13 Španělský soud zprostil obvinění bývalého šéfa katalánské policie Josepa Lluíse Trapera…

Milník v zemědělské politice EU: Rozdělování dotací se změní

21.10.2020 10:11 Aktualizováno Ministři zemědělství zemí Evropské unie se po dlouhém nočním jednání shodli na reformě základních…

Vilnius kvůli běloruské jaderné elektrárně rozdává jodové tablety

21.10.2020 08:45 Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polský…

V Německu přibylo 7595 nově nakažených koronavirem

21.10.2020 08:42 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama