EU vyčkává na výsledky voleb v USA, europoslanci zkritizovali Trumpa

Zdrženlivé reakce na napínavý volební vývoj ve Spojených státech znějí dnes ráno od představitelů Evropské unie a evropských politiků. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU chce bez ohledu na výsledek voleb pevné vazby s USA. Někteří europoslanci se kriticky vyjádřili k prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který se přes nejasné výsledky označil za vítěze voleb.

Josep Borrell
doporučujeme

Vzhledem k zatím nerozhodnutému výsledku voleb, v nichž se čeká na sečtení hlasů v několika klíčových státech, se zatím většina politiků zdržuje jakýchkoli komentářů.

"Americký lid promluvil. Zatímco čekáme na výsledky voleb, je EU připravena dále budovat silné transatlantické partnerství založené na našich společných hodnotách a historii," uvedl ráno na twitteru Borrell.

Někteří unijní činitelé dávali před volbami najevo, že pro budoucnost vztahů evropského bloku s USA by podle nich byl o něco lepší volbou Trumpův soupeř Joe Biden. Shodovali se však v tom, že by EU měla usilovat bez ohledu na výsledek voleb o zlepšení obchodních i diplomatických vztahů, které se za téměř čtyři roky Trumpovy vlády zkomplikovaly.

Liberální europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt naproti tomu vidí v napjaté situaci za oceánem podnět k tomu, aby Evropa "vzala osud do vlastních rukou".

"Když se dívám na chaos za Atlantikem, jsem si jistější než kdy dříve, že Evropané jsou v tomto nejistém světě silnější spolu," uvedl bývalý šéf zahraničního výboru EP.

Někteří jeho kolegové z europoslaneckých lavic se vyjádřili kriticky k Trupově rozhodnutí prohlásit se za vítěze před sečtením rozhodujících hlasů.

"Trump chce nechat zneplatnit hlasy, které byly přijaty včas? Ale no tak, chlape, tohle není Bělorusko, ale USA," napsal na twitteru německý socialistický europoslanec Udo Bullmann v narážce na prezidentovo vyjádření, že chce výsledky z dosud nerozhodnutých států napadnout u nejvyššího soudu.

Zatím patrně jediným evropským lídrem, který Trumpovo tvrzení uznal a gratuloval mu k výhře, je slovinský konzervativní premiér Janez Janša. Na twitteru napsal, že Trumpovo vítězství je "docela jasné" a čím déle bude trvat sečtení všech hlasů, tím "větší bude konečný triumf".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodlouží kvůli covidu-19 přísná omezení do 20. prosince

25.11.2020 21:57 Německo kvůli stále vysokému počtu případů nákazy koronavirem prodlouží přísná omezení do 20.…

EK varuje technologické giganty před důsledky porušování pravidel

25.11.2020 20:28 Velké technologické společnosti porušující nová pravidla Evropské unie pro jejich regulaci mohou v…

Itálie a Rakousko řeší podobu lyžařské sezony

25.11.2020 18:50 Itálie a Rakousko se dál přou o podobu nadcházející lyžařské sezony. Italský premiér Giuseppe Conte…

Německo odškodní diskriminované homosexuální vojáky

25.11.2020 17:36 Německo rehabilituje a odškodní homosexuální vojáky, kteří v minulosti čelili v armádě diskriminaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama