EU vyšetřuje praktiky unijní pohraniční agentury Frontex kvůli chování k uprchlíkům

Evropský úřad pro boj s podvody (OLAF) zahájil vyšetřování praktik pohraniční agentury Evropské unie Frontex. Informaci zveřejněnou několika médii dnes potvrdil mluvčí úřadu. Bruselský web Politico s odkazem na několik unijních zdrojů napsal, že OLAF se zabývá mimo jiné údajně nepřípustným chováním některých představitelů Frontexu či zaháněním lodí s uprchlíky, z něhož jsou pracovníci agentury obviňováni.

Frontex
doporučujeme

Úřad, který má vedle vyšetřování podvodů v náplni práce také závažná pochybení zaměstnanců institucí EU, neuvedl k vyšetřování Frontexu žádné podrobnosti. Pohraniční agentura ve vlastním prohlášení sdělila, že s vyšetřovateli plně spolupracuje a že jejich zájem o činnost unijních orgánů "nutně nedokazuje nějaké pochybení".

Podle informací webu Politico se vyšetřování týká údajného zneužívání postavení ze strany některých zaměstnanců agentury. Kvůli tomu již několik lidí Frontex v minulých měsících opustilo, mezi nimi i osoby z významných pozic, uvedl server.

Další web specializovaný na dění v unii EU Observer uvedl, že OLAF se zabývá činností Frontexu a chováním jeho zaměstnanců již od prosince, kdy provedl razii v kanceláři šéfa agentury Fabrice Leggeriho.

Vyšetřování se údajně věnuje i postupu Leggeriho lidí při zachraňování uprchlíků v Egejském moři. Skupina médií v říjnu zveřejnila zprávy, podle nichž se plavidla se zaměstnanci Frontexu podílela nejméně v šesti případech na zatlačování člunů s uprchlíky zpět k Turecku, aby se nedostaly k řeckým břehům. Sám Leggeri to sice při prosincovém veřejném jednání v Evropském parlamentu odmítl, řada europoslanců však vyzvala k podrobnějšímu vyšetření praktik Frontexu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 15:47 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Boeing 737 MAX se příští týden může vrátit na oblohu

19.01.2021 12:48 Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na…

Europoslanci vyzvali EK, aby zveřejnila smlouvy s výrobci vakcín

19.01.2021 12:25 Evropská komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín a snažit se předejít hrozícím prodlevám v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama