EU vyzvala internetové firmy k účinnějšímu boji s dezinformacemi

Facebook, Google, Twitter a další velké internetové společnosti by měly účinněji bojovat s šířením dezinformací na sociálních sítích. Vyzvala k tomu dnes Evropská komise. Podle její místopředsedkyně Věry Jourové by měly být internetové platformy transparentnější a přijmout větší díl zodpovědnosti.

Věra Jourová
doporučujeme

Velké internetové společnosti v říjnu 2018 dobrovolně přistoupily ke kodexu, který obsahuje pravidla boje s dezinformacemi. Zavázaly se například, že zaručí transparentnost politické reklamy a že zakročí proti falešným a automatizovaným účtům.

Evropská komise nicméně v nové zprávě, o které dnes informovala agentura Reuters, uvádí, že kodex má slabá místa, kterými jsou mimo jiné nekonzistentní a neúplná aplikace kodexu napříč platformami a členskými státy či nedostatek jednotných definic.

"Vzhledem k tomu, že čelíme novým hrozbám a hráčům, je načase jít dál a navrhnout nová opatření. Platformy musí být zodpovědnější a transparentnější. Mimo jiné se musí otevřít a poskytnout lepší přístup k datům," uvedla dnes Jourová, která má v Evropské komisi na starosti hodnoty a transparentnost.

Podle agentury Reuters nyní česká eurokomisařka pracuje na Evropském demokratickém akčním plánu, který by měl demokracii posílit ve vztahu k hrozbám v digitálním světě. Komise se chystá do konce roku rovněž navrhnout nová pravidla, která by zvýšila zodpovědnost sociálních sítí za obsah, který se na nich zveřejňuje.

Státy EU se v posledních letech před různými volbami opakovaně stávaly cílem dezinformačních kampaní, které mají podle odborníků mnohdy původ v Rusku, které ovšem takové vměšování popírá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začarovaný kruh týrání. Libye není pro migranty navrácené z moře bezpečná,…

24.09.2020 10:21 Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze…

Kaczyński se stane členem vlády, bude dohlížet na tři vlivná ministerstva

24.09.2020 10:15 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, který je v…

Při protestech proti Lukašenkově inauguraci bylo zatčeno 259 lidí

24.09.2020 09:44 Při protestech proti inauguraci běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka bylo zadrženo 259 lidí.…

Nový emisní cíl EU je pro Česko nereálný, soudí Babiš. Hodlá jednat s von…

24.09.2020 09:38 Snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 55 procent proti roku 1990 v následujících deseti letech je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama