EU vyzvala Španělsko, aby přistupovalo jednotně k omezování cest

Evropská komise dnes nepřímo vyzvala Španělsko, aby přistupovalo stejně přísně k omezení vnitrostátních a zahraničních rekreačních cest. Země plánuje během Velikonoc zakázat turistické cesty mezi regiony, současně ale umožní příjezd zahraničních turistů. Situaci dnes kritizoval i německý vládní pověřenec pro cestovní ruch Thomas Bareiss, uvedla agentura EFE.

Španělsko, ilustrační foto
doporučujeme

"Vzhledem k tomu, že u vnitrostátních a zahraničních cest je podobný přenos i riziko (nákazy), členské státy by měly být konzistentní v nastavení opatření," uvedl mluvčí Evropské komise Christian Wigand v odpovědi na otázku ohledně plánovaných omezení ve Španělsku.

Podle pravidel, která Španělsko zavedlo na období velikonočních prázdnin, budou zakázány cesty mezi jednotlivými regiony. Země ale umožní příjezd turistů z členských zemích na Baleárské a Kanárské ostrovy, kam se samotní Španělé nebudou moci vydat. Podle cestovních kanceláří toho chtějí využít tisíce turistů z Německa a dalších zemích.

Mnohé evropské státy, včetně České republiky, považují Baleárské ostrovy díky tamní příznivé epidemické situaci za oblast s nízkým či středním rizikem. Při návratu z této španělské oblasti tak stačí pouze negativní test a není nutné vstoupit do karantény.

Německý Institut Roberta Kocha vyškrtl Baleárské ostrovy ze seznamu rizikových oblastí v polovině března. "Podle mého názoru je velice trpké, že jsme toto dopustili, odvolali varování proti cestám na Mallorku, zatímco hotely na pobřeží Baltického moře či v Černém lese musí mít zavřeno," uvedl Bareiss. Německý vládní zmocněnec ale přiznal, že cesta na španělské souostroví nepředstavuje výraznější nebezpečí.

Vláda Baleárských ostrovů předpokládaný návrat zahraničních turistů vítá, protože cestovních ruch je jedním z hlavním zdrojů příjmu ekonomiky souostroví. Návštěvníky ale varuje, že pro ně budou platit stejná pravidla jako pro všechny ostatní obyvatele.

Bary a restaurace se na Baleárách nyní zavírají v pět odpoledne a u stolů smí sedět maximálně čtyři lidé. V hotelových restauracích se ale smí poskytovat služby celý den, ovšem jen klientům hotelů. Zavřené během období Velikonoc tak zřejmě zůstanou i tamní proslulé diskotéky a noční podniky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama