EU začala s koordinovaným očkováním proti koronaviru. Historický den, prohlásil Kurz

V Evropské unii dnes začalo koordinované očkování proti covidu-19 vakcínou společností Pfizer a BioNTech. První dávku dnes dostali zdravotníci, senioři či politici v Itálii, Rakousku, Španělsku, Polsku, Litvě nebo v Česku. Další země sedmadvacítky je budou následovat, některé unijní státy vakcinaci zahájily už v sobotu.

Koronavirus: Fotografie simuluje pouze ilustrativně lahvičku vakcíny proti novému koronaviru
doporučujeme

Distribuce očkovací látky z belgické výrobny začala v pátek a v sobotu. První víkendový den podalo dávky zdravotníkům Maďarsko, večer na Slovensku jako první vakcínu obdržel infektolog a člen vládní pandemické komise. Dnes očkování v zemi pod Tatrami podstoupila i tamní prezidentka Zuzana Čaputová. 

První vakcínu v sobotu dostali též obyvatelé a zaměstnanci domova pro seniory ve středoněmeckém Halberstadtu, dnes zdravotnické týmy očkovaly už ve všech 16 spolkových zemích, a to převážně osoby z rizikových skupin v domovech pro seniory. V několika bavorských městech však vakcinaci zpozdily pochyby o dodržení doporučené teploty skladování minus 70 stupňů Celsia.

"Když jsme pročítali zápisy o teplotě v chladicích boxech, měli jsme určité pochyby o dodržení požadované teploty," uvedly v prohlášení úřady v Lichtenfelsu. Očkování ze stejných důvodu odložila i další města v Horních Frankách či ve Švábsku, kde se však situace do několika hodin vyřešila, píše agentura DPA.

Pět dobrovolníků ve věku od 80 do 93 let dnes dostalo injekci do ramene i ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz dnešek označil za historický den, který je "začátkem vítězství nad pandemií". "S každou podanou vakcínou se krok za krokem přibližujeme k normalitě," dodal.

První očkovanou Francouzkou se stala 78letá důchodkyně ve městě Sevran severovýchodně od Paříže, následoval ji 65letý kardiolog. Kromě Sevranu se dnes vakcíny dočkají i opatrovníci a obyvatelé domova pro seniory v Dijonu.

Pětice zdravotníků dostala očkovací látku také v Polsku. Tamní první očkovaná, vrchní sestra varšavské nemocnice, přijala vakcínu s nadšením. "Vidíte tu radost v mých očích?" uvedla.

V 7:20 SEČ dostali vakcínu v římské nemocnici tři italští zdravotníci. "Dnes se Itálie probouzí, je den vakcinace," napsal na twitteru italský premiér Giuseppe Conte. O hodinu a 40 minut později si prvenství ve své zemi připsala i 96letá obyvatelka pečovatelského domova ve španělské Guadalajaře, která televizním stanicím s úsměvem sdělila, že při injekci nic necítila.

První dávku vakcíny, která se podává ve dvou fázích s odstupem 21 dnů, dnes obdrželi i obyvatelé středomořského Kypru. V tamním přístavu Lemesos byli jako první očkováni obyvatelé a zaměstnanci pečovatelského domu.

V Pobaltí jako první podala vakcínu zdravotníkům Litva. Na jihu Evropy se očkování dočkalo například Řecko či Bulharsko. "Jsme ve válce, ale teď máme zbraň," prohlásil generálmajor a doktor Vencislav Mutafčijski, který předsedá bulharskému vládnímu orgánu pro boj s koronavirem.

Očkovací látka americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech je první a zatím jedinou, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) udělila podmínečnou registraci v EU. Její použití následně schválila Evropská komise. Země zatím obdržely prvních zhruba 10.000 dávek, které vystačí k vakcinaci polovičního počtu lidí, další látky mají dorazit ještě před koncem roku. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, k její podmínečné registraci by se měla vyjádřit 6. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 19:21 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama