EU zvýší příspěvky do očkovacího programu na miliardu eur

Evropská unie zdvojnásobí své příspěvky do mezinárodního očkovacího programu COVAX až na miliardu eur (25,86 miliardy Kč). Oficiálně bude příslib oznámen na dnešním summitu lídrů zemí skupiny G7, jehož hlavním tématem bude pandemie, uvedly s odvoláním na nejmenované zdroje agentury AP a DPA.

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na COVAX dosud evropská sedmadvacítka vyčlenila 500 milionů eur. Z nyní přislíbené další půl miliardy eur pro COVAX by 300 milionů mělo do programu přijít v podobě příspěvku a dalších 200 milionů ve formě úvěru poskytnutého z rozpočtu EU.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová by na virtuální vrcholné schůzce zemí G7 měla oznámit také dalších 100 milionů eur na podporu vakcinační kampaně v Africe. Mimo rámec programu COVAX již dříve EU přislíbila, že se podělí o své vakcíny s některými evropskými a africkými zeměmi.

Programu Světové zdravotnické organizace (WHO) COVAX se účastní na 190 zemí. Jeho cílem je zajistit spravedlivou distribuci vakcín i zemím s nízkými a středními příjmy. Ambicí programu je podat do června 336 milionů dávek covidové vakcíny a do konce roku naočkovat dvě miliardy lidí, uvedla AP.

Momentálně se však COVAX potýká s nedostatkem očkovacích látek, neboť si je do značné míry přednostně zajistily bohatší země. V mnoha chudších státech se proto dosud vůbec nezačalo očkovat. Nevládní organizace Amnesty International to označila za "žalostné morální selhání, které ve výsledku poškodí bohaté země".

EK čelí kritice, že start očkování nezvládla a nebyla pro obyvatele bloku schopná zajistit dostatek vakcín. Ačkoliv si objednala 2,6 miliardy dávek, které by měly pohodlně stačit pro naočkování 450 milionů obyvatel EU, dodávky vakcín váznou kvůli pomalé výrobě i distribuci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Při tragické nehodě autobusu v Polsku zemřelo nejméně pět lidí

06.03.2021 14:44 Aktualizováno Při havárii autobusu na jihovýchodě Polska zahynulo v noci na dnešek nejméně pět lidí a další čtyři…

Polsko chce pomoci Česku s koronavirovými pacienty, čeká na signál

06.03.2021 13:40 Polsko je připravené pomoci Čechům v boji proti pandemii koronaviru a čeká na signál české strany,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama