Eurokomisař Breton vidí šanci na brexitovou dohodu půl na půl

Šance na uzavření dohody o podmínkách vystoupení Británie z Evropské unie je teď zhruba půl na půl. V rozhovoru na stanici France 2 to dnes prohlásil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Británie má podle něj mnohem víc co ztratit než Evropská unie, pokud by jednání nedospěla k dohodě.

Brexit
doporučujeme

"Jasně jsme se vyjádřili o podmínkách a o přístupu na náš evropský trh," řekl eurokomisař, kterého cituje agentura Reuters.

Británie na konci letošního ledna opustila evropský blok a vstoupila do přechodného období, které skončí 31. prosince. Vyjednávání o budoucích vztazích mezi Británií a EU zatím zásadní průlom nepřinesla.

Šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier a jeho britský protějšek David Frost tento týden shodně uvedli, že mezi oběma stranami panují zásadní neshody o stavu brexitových jednání. Čas na dosažení dohody se přitom rychle krátí. Obě strany jsou si vědomy, že na jednání mají už jen několik týdnů.

Případnou smlouvu musí potvrdit ještě Evropský parlament a také parlamenty národní. Europarlament tak může učinit nejpozději na plenární schůzi plánované na polovinu prosince. Pokud do té doby nebude úmluva hotova, začne se přes Lamanšský průliv od ledna obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO), tedy se všemi cly a komplikacemi, které to bude znamenat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zběsilá jízda v Trevíru: Řidič zabil i devítitýdenní dítě. Nové informace…

02.12.2020 16:50 Aktualizováno Řidič vozu, který vjel v úterý na pěší zónu v Trevíru, s policií spolupracuje a vypovídá. Soud dnes…

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama