Eurokomisař i europoslanci varují před nekontrolovanou mocí sítí

Někteří činitelé institucí Evropské unie jsou znepokojeni rozhodnutími sociálních sítí twitter či facebook zablokovat účet amerického prezidenta Donalda Trumpa v reakci na násilnosti v americkém Kongresu. Ačkoli evropští politici většinou Trumpovo počínání jednoznačně odsuzují, z Evropské komise či z europarlamentu zároveň zní varování před nekontrolovanou mocí šéfů sociálních sítí.

Sociální síť Facebook a Twitter
doporučujeme

Twitter se v sobotu rozhodl znemožnit Trumpovi přístup k účtu, který byl jeho nejdůležitější komunikační platformou. Společnost to zdůvodnila snahou předejít "nebezpečí dalšího podněcování k násilnostem". Trump ve svých příspěvcích trval na nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách a odmítal odsoudit násilné středeční vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu. Také Facebook minulý týden uvedl, že Trumpův účet pozastaví minimálně do konce jeho prezidentského mandátu 20. ledna.

"Fakt, že šéf firmy může bez jakékoli kontroly či vyváženosti vypnout prezidentovi USA mikrofon, budí velké rozpaky. Není jen potvrzením moci těchto platforem, ale také ukazuje velké slabiny způsobu, jímž je naše společnost organizována v digitálním prostoru," napsal dnes eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton na bruselském webu Politico.

Reakce sociálních sítí na útok na Kongres může podle něj zcela nově definovat jejich roli a odpovědnost, kterou je třeba konkrétněji regulovat. V tomto smyslu Breton srovnal význam událostí z minulého týdne s teroristickými útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

Brusel v prosinci zveřejnil návrhy nových pravidel digitálního prostředí, které počítají s větší odpovědností platforem za jejich obsah, zároveň by však měly zajistit svobodu projevu.

"Nemůžeme nechat na velkých amerických technologických společnostech, aby rozhodovaly, jak budeme a nebudeme diskutovat, co může a nemůže být řečeno v demokratickém projevu," uvedl dnes na webu předseda nejsilnější europarlamentní skupiny lidovců Manfred Weber. Pravidla, která navrhla komise, jsou podle něj krokem správným směrem, avšak EU by měla zajít dál a mít jasný přehled o algoritmech, podle nichž jednotlivé sítě fungují. Unie by stejně jako v jiných předchozích případech měla nastavit trend pro celý svět, dodal Weber.

O návrzích komise budou během následujících měsíců vyjednávat členské státy s europarlamentem, než schválí jejich definitivní podobu. Ani další přední poslanci se netají tím, že Trumpovo odstavení od účtů na sítích je pro ně varováním.

"Trumpovy nepravdivé výroky ohledně ukradených voleb odsuzuji. Zároveň si ale myslím, že o blokování účtů nebo odstraňování obsahu má rozhodovat nezávislý soud. Je nepřípustné, aby Mark Zuckerberg sám rozhodoval o tom, co je v pořádku, a co ne," prohlásil na adresu šéfa Facebooku český pirátský místopředseda EP Marcel Kolaja. Dodal, že činnost soudů je nutné přizpůsobit digitálnímu věku a vyhradit jejich dostatečné kapacity právě pro podobná rozhodování.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama