Eurokomisař pro ochranu evropského způsobu života? Řek Schinas už je pro smích

Pochybnosti novinářů a následně i řadu pobouřených reakcí vyvolal název funkce nastupujícího řeckého eurokomisaře Margaritise Schinase, který bude mít na starosti "ochranu evropského způsobu života". Pojmenování portfolia, které zahrnuje školství, bezpečnost či dohled nad migrací, je podle kritiků "groteskní", "urážlivé" a připomíná rétoriku krajní pravice.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

ové označení pro jeden z postů v budoucí Evropské komisi dnes odhalila její předsedkyně Ursula von der Leyenová, když informovala o rozdělení kompetencí v příštím funkčním období výkonného orgánu EU. Podle agentury AFP název Schinasovy nové funkce vyvolal rozpaky mezi novináři, neboť nebylo ihned jasné, co se za ním skrývá.

"To je slogan krajní pravice! A proč je v tomto portfoliu migrace? Potřebujeme chránit naši demokracii před klimatickými změnami atp., ne před migranty!" reagovala na twitteru Evropská odborová konfederace (ETUC), když se situace vyjasnila. O použití rétoriky krajní pravice psal také mluvčí lidskoprávní organizace Amnesty International Stefan Simanowitz.

Kritické ohlasy zazněly rovněž z řad poslanců Evropského parlamentu. Podle předsedkyně frakce zelených Ska Kellerové spojování ochrany evropského způsobu života s migrací a ochranou hranic "vyvolává strach". "Doufáme, že předsedkyně von der Leyenová nevidí rozpor mezi podporou pro uprchlíky a evropskými hodnotami," dodala europoslankyně v prohlášení.

Nizozemská liberálka Sophie in 't Veldová zase Schinasovu novou funkci označila za "falešné portfolio", neboť evropský způsob života podle ní spočívá v tom, že jednotlivci si mohou svůj způsob života svobodně zvolit. "Naznačovat, že Evropané potřebují ochranu před vnějšími kulturami, je groteskní a tento způsob komunikace by měl být zavržen," dodala.

Von der Leyenová uvedla, že život v Evropě je postaven na principu "důstojnosti a rovnosti pro všechny". Schinas bude podle ní v komisi stát v čele snahy "učinit naše komunity jednotnější a soudržnější". "V rámci této činnosti budete koordinovat práce na zlepšování integrace migrantů a uprchlíků do společnosti," vzkázala šéfka přítí EK Schinasovi.

Migraci nicméně bude mít na starosti i švédská eurokomisařka Ylva Johanssonová v rámci svého portfolia nazvaného "vnitřní věci". Tuto skutečnost na twitteru komentoval britský člen europarlamentní frakce socialistů Claude Moraes: "Pojmenovat migrační portfolio Evropské komise 'ochrana našeho způsobu života' je hluboce urážlivé. A jestli je tohle o migraci, co bude dělat komisař pro vnitřní věci? Cítím v těchto podivných a zvláštních názvech zmatek."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Varšavě mají nový kostel. Vzorem byl istanbulský chrám, má i jeho název

20.09.2020 21:09 Ve Varšavě byl dnes slavnostně vysvěcen nový pravoslavný kostel, první po více než 100 letech.…

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama