Europarlament pohostí zástupce západního Balkánu. Rozšíří se EU?

Nedávno zvolený předseda Evropského parlamentu, David Sassoli, přivítá na půdě evropských institucí zástupce států západního Balkánu. V úterý 28. ledna se tak unijní představitelé setkají s předsedy parlamentů balkánských zemí. Klíčovým bodem summitu bude debata týkající se šancí balkánského regionu v Evropské unii.

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Předsedové parlamentů zemí Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Kosova, Severní Makedonie a Srbska zavítají na počátku týdne na půdu Evropského parlamentu (dále také EP). Jedná se o iniciativu samotného předsedy europarlamentu Sassoliho. K předsedovi parlamentu EU a předsedům zemí západního Balkánu se připojí i předseda chorvatského parlamentu, jehož země aktuálně Evropské unii v rámci rotujícího předsednictví Rady EU předsedá, dále také představitelé jednotlivých politických skupin EP a pracovní skupiny výboru pro zahraniční věci v záležitostech západního Balkánu.

Předseda europarlamentu Sassoli zdůraznil, že se těší, až představitele parlamentů západního Balkánu na půdě EU přivítá. Podle jeho slov byl EP vždy spolupráci s tímto regionem nakloněn a v nedávné době byl také oddán myšlence přibližování regionu evropskému uskupení. Sám rovněž projevil zklamání nad událostmi z loňského října, kdy došlo k blokaci zahájení přístupových unijních rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

Nyní se však zdá, že je „správný čas“ partnerství EU a západo-balkánského regionu opět obnovit. A spolupráce parlamentů bude pro nadcházející kroky zcela zásadní. David Sassoli tak údajně summit svolává za účelem vytvoření nové strategické role pro parlamenty v procesu reformy unijní agendy. Právě v letošním roce hodlají unijní představitelé zahájit debatu o budoucnosti EU, která by mohla vyústit až v hlubší reformu aktuální nastavení a institucionálního fungování evropského bloku.

Hlavní agendou summitu bude mimo mezi-parlamentní spolupráci také debata ohledně rozšiřovacího procesu nebo debata týkající se budoucnosti Evropy jako takové. Vrchní představitelé Evropského parlamentu od podzimu loňského roku zdůrazňují potřebu region Evropské unii více přiblížit za účelem stabilizace regionu. Setkání předsedů parlamentů se zástupci pracovní skupiny EP pro zahraniční záležitosti Balkánu bude přístupné veřejnosti a bude jej možné sledovat v přímém přenosu online.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté…

29.11.2020 18:18 Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty,…

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

29.11.2020 16:19 Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují…

Maďarský komisař přirovnal Sorose k Hitlerovi. Hnusná provokace, ozvala se…

29.11.2020 15:51 Kritické reakce a výzvy k odvolání vyvolal kulturní komisař maďarské vlády Szilárd Demeter, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama