Europarlament schválil novou Evropskou komisi, v čele bude Ursula von der Leyenová

Evropský parlament dnes jasnou většinou schválil novou Evropskou komisi vedenou Ursulou von der Leyenovou. Sbor 27 komisařů, v němž je jednou z místopředsedkyň také Věra Jourová, začne pracovat od 1. prosince, kdy nahradí komisi vedenou Jeanem-Claudem Junckerem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Pro novou komisi hlasovalo 461 europoslanců, proti bylo 157 a 89 se jich zdrželo. Předseda EP David Sassoli popřál nové komisi vše nejlepší v práci a předal nové předsedkyni der Leyenové dopis potvrzující schválení. Nyní musí nové složení EK ještě formálně odsouhlasit šéfové států a vlád unijního bloku. V komisi bude chybět zástupce Velké Británie, která do ní už nikoho nenominovala, neboť chce z EU na konci ledna odejít.

Program své komise ráno v rozpravě představila její nová šéfka von der Leyenová. V projevu citovala prvního porevolučního prezidenta Československa Václava Havla a jeho slova o tom, že o věci je třeba usilovat, protože jsou dobré, nikoliv jen proto, že mají šanci na úspěch.

Zdůraznila, že boj s klimatickými změnami je pro Evropu existenční otázka, která si žádá okamžité řešení. Uvedla také, že chce modernizovat rozpočet EU s ohledem na nové priority, mezi které vedle ochrany klimatu patří také digitalizace či sociálně odpovědná ekonomika. Hodlá rovněž zajistit bezvýhradné dodržování vlády práva v unijních zemích.

Konference předsedů - tedy předseda EP a lídři politických skupin - minulý čtvrtek prohlásila za uzavřený proces veřejných slyšení kandidátů na komisaře a umožnila tím dnešní hlasování. Veřejná slyšení kandidátů, která prověřila jejich způsobilost, odstartovala před příslušnými výbory EP začátkem října. Nakonec si 14. října poslanci vyslechli tři nové kandidáty na komisaře, kteří nahradili předcházející neúspěšné nominanty Francie, Maďarska a Rumunska.

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09, Evropská lidová strana - EPP) po dnešním hlasování uvedl, že "aktuální složení komise odpovídá rozložení sil v národních vládách a podpořit komisi proto bylo jediným rozumným řešením".

Europoslankyně Martina Dlabajová (ANO, Obnova Evropy) rovněž komisi von der Leyenové podpořila a uvedla, že "před EU stojí celá řada výzev, které si žádají odpověď, a nikoli přešlapování na místě". "(Ursula) von der Leyen dnes zopakovala, kterým prioritám se komisaři a komisařky budou chtít věnovat. Bylo pro mne důležité, aby se v nich objevila témata, která dlouhodobě považuji za klíčová. K nim patří podpora podnikání a důraz na malé a střední podniky nebo věda, výzkum a inovací," napsala Dlabajová v tiskovém prohlášení.

Europoslankyně Dita Charanzová (ANO, Obnova Evropy) v prohlášení uvedla, že novou EK podpořila, mezi její priority by se ale podle ní měly vrátit otázky vnitřního trhu. Ten je podle poslankyně "páteří evropské ekonomiky a je mimořádně důležitý také pro český byznys a naši proexportně orientovanou ekonomiku". Charanzova naopak pochválila ambice nové EK v oblasti digitálního rozvoje.

Dnešnímu hlasování na plénu předcházelo vyjádření zástupců politických frakcí. Manfred Weber (EPP) uvedl, že nová EK má silný tým a že je zapotřebí vybudovat mezi Evropským parlamentem a komisí partnerství, které bude pracovat pro sjednocenou Evropu. Iraxte Garcíaová (Progresivní aliance socialistů a demokratů - S&D) uvedla, že její frakce doufá v ekologičtější a feminističtější Evropu. "Dovolíme, abyste se zmýlili, ale nedovolíme, abyste rezignovali a přestali čelit výzvám, které má Evropa před sebou," řekla.

Manon Aubryová (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice - GUE/NGL) uvedla, že podpora její frakce je hraniční. Zelená europoslankyně Ska Kellerová upozornila, že její frakce není přesvědčena o tom, že ekologická hesla budou naplněna, a váhá, jak to bude se střety zájmů. Se slovy "chceme vás podpořit, ale nechceme vám dát bianko šek" oznámila, že se zelení proto hlasování zdrží.

Dacian Ciolos z frakce Obnova Evropy uvedl, že komisi vnímá jako ambiciózní v oblasti digitálního rozvoje a genderové vyváženosti a že jeho frakce ji podpoří, ale rovněž to nebude bianko šek.

Ryszard Legutko (Evropští konzervativci a reformisté - ECR), vyzval komisi, aby se nesnažila brát pravomoci členským státům, zatímco Marco Zanni (Identita a demokracie - ID) označil novou exekutivu za "slepou" s tím, že je ideologicky zaměřená na ekologii a genderovou vyváženost, zatímco občané Evropy především myslí na to, jak vyžít s výplatou.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus je v Evropě. Francie hlásí několik nakažených

24.01.2020 22:06 Aktualizováno Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci…

Střelba v Německu: Šest mrtvých, množí se spekulace

24.01.2020 22:04 Aktualizováno Šest příbuzných zastřelil dnes ve městě Rot am See na jihozápadě Německa šestadvacetiletý Němec.…

Otřesná situace v uprchlickém táboře. Řecko upírá péči vážně nemocným dětem

24.01.2020 18:19 Řecká vláda v táboře Moria na ostrově Lesbos cíleně neposkytuje adekvátní zdravotní péči nejméně…

EU jmenovala svého prvního velvyslance v Británii

24.01.2020 17:55 Historicky prvním velvyslancem EU ve Spojeném království se stane Portugalec Joao Vale de Almeida.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama