Europarlament se zlobí na Británii, nevylučuje návrat k původní verzi irské pojistky

Británie dosud nepřišla s novými funkčními návrhy, které by oživily šanci na přijetí brexitové dohody. Novinářům to dnes řekl předseda Evropského parlamentu (EP) David Sassoli po jednání šéfů parlamentních politických skupin s hlavním brexitovým vyjednavačem EU Michelem Barnierem. Ten podle tiskového prohlášení předsedům frakcí sdělil, že unie nemá ohledně možné dohody s Británií na říjnovém summitu důvod k optimismu.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

David-Maria Sassoli
doporučujeme

EP podle Sassoliho chystá rezoluci odmítající schválení dohody bez takzvané irské pojistky. Parlament ale podporuje možný případný návrat k původní variantě tohoto opatření, které by se vztahovalo jen na Severní Irsko a nikoli zbytek Británie, dodal Sassoli.

"Rádi bychom se bavili o alternativních návrzích, ale bohužel žádné nejsou," prohlásil Sassoli. Europoslanci podle něho budou příští týden na plenárním zasedání ve Štrasburku hlasovat o rezoluci, která vyloučí úplné vypuštění zmíněné pojistky z brexitové dohody.

Právě o to usiluje britský premiér Boris Johnson, který ve středu zopakoval své dlouhodobé tvrzení, že Británie opustí EU na konci října s dohodou či bez ní. Druhou variantu mu přitom zapovídá zákon přijatý minulý týden, podle něhož musí premiér požádat EU o další odklad odchodu, pokud se mu dohodu vyjednat nepodaří.

Někteří diplomaté tento týden hovořili o tom, že mají z Londýna náznaky možné změny britského postoje směrem k variantě ponechávající dočasně v celním prostoru EU pouze Severní Irsko. Sám Johnson však popřel, že by tuto možnost zvažoval.

Chystané prohlášení EP podle Sassoliho konstatuje, že případný brexit bez dohody bude výhradně vinou samotné Británie. Europoslanci se rovněž chystají vyzvat Londýn, aby za každých okolností dodržel své finanční závazky vůči unii.

Server Business Insider ale tvrdí, že měl možnost do návrhu rezoluce nahlédnout a text ukazuje, že EU se připravuje na odložení brexitu. Dokument podle serveru uvádí, že sedmadvacítka se chystá poskytnout Londýnu již třetí odklad, aby nenastal brexit bez dohody.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn zažil den bez aut, lidé jezdili na kole a cvičili jógu

22.09.2019 18:03 Britská metropole dnes zažila den bez aut. Automobily a autobusy například na slavném mostě Tower…

Jeden z nejhledanějších teroristů dopaden? V Řecku spadla klec

22.09.2019 16:29 Aktualizováno Řecká policie zadržela 65letého Libanonce, který je podezřelý z podílu na únosu amerického letadla…

Pokus o žhářský útok na německé ministerstvo? Policie vyšetřuje závažný…

22.09.2019 16:24 Německá policie vyšetřuje pokus o žhářství v budově ministerstva hospodářství a energetiky v…

Zpřísní Slovensko potraty? Debata je bouřlivá, v Bratislavě se pochodovalo…

22.09.2019 16:01 Aktualizováno Tisíce lidí dnes v centru Bratislavy protestovaly proti interrupcím. Shromáždění a následný průvod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama