Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby zajistily ženám právo na legální a bezpečné potraty. Tento právně nezávazný dokument je součástí snah o zlepšení sexuálního a reprodukčního zdraví žen.

Těhotenství, ilustrační foto

Podle serveru Politico šlo o tak kontroverzní téma, že autor rezoluce dostával do kanceláře panenky v podobě lidských plodů nebo byl přirovnáván k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi.

Pro usnesení hlasovalo 378 europoslanců, 255 bylo proti. Uvádí se v něm, že kvůli pandemii covidu-19 má mnoho žen omezený přístup ke službám klíčovým pro jejich sexuální a reprodukční zdraví i jejich práva. To prý dokládá, že pandemie dopadla na ženy silněji než na muže.

Zatímco ve většině zemí sedmadvacítky je interrupce povolená, některé státy přístup k tomuto zákroku omezují. Týká se to zejména Polska, které se stalo terčem kritiky poté, co v důsledku nálezu ústavního soudu z loňského října ženy prakticky přišly o možnost potrat podstoupit.

Upírat ženám tuto možnost "na základě náboženství nebo svědomí ohrožuje jejich životy a práva," uvádí se v usnesení. Polský europoslanec Ryszard Legutko, zástupce vládnoucího národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, se snažil prosadit stažení dokumentu z programu nynějšího zasedání europarlamentu. Podle polské europoslankyně Jadwigy Wiśniewské a její španělské kolegyně Margarity de la Pisové Carriónové rezoluce podporuje ženy v tom, aby rezignovaly na mateřství a plodnost.

Usnesení Evropského parlamentu také vyzývá členské státy, aby zintenzivnily pravidelné zdravotní prohlídky, zlepšily dostupnost antikoncepce a léčby problémů s plodností a bojovaly s menstruační chudobou. V té se ocitají ženy, které nemají dostatek peněz na to, aby si opatřily adekvátní hygienické pomůcky. Europoslanci chtějí, aby členové sedmadvacítky zavedli lepší sexuální výchovu pro děti a přijali zákony zajišťující práva intersexuálů, což jsou lidé s s biologickou kombinací mužských a ženských pohlavních orgánů.

Server Politico napsal, že do výsledného textu se oproti jeho původní podobě dostalo více než 500 pozměňovacích návrhů a že se kvůli němu rozhořely závažné spory uvnitř Evropské lidové strany. Europoslanci a úředníci, kteří za vznikem tohoto usnesení stáli, tvrdí, že se ještě nikdy nesetkali s tak tvrdou a dobře koordinovanou kampaní ze strany odpůrců dokumentu.

"Nátlak je ohromný a dostáváme nenávistné e-maily, internetové petice proti mě ... přirovnávají mě k Hitlerovi a mají velmi silnou dezinformační kampaň," řekl chorvatský europoslanec Predrag Fred Matić ze sociálně-demokratické skupiny (S&D), který za touto iniciativou stál.

Slováci opět protestovali před parlamentem kvůli zákonu o výhodách pro…

24.07.2021 20:43 Aktualizováno Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl…

Ve Francii lidé demonstrovali proti zdravotnickým pasům a povinnému…

24.07.2021 19:38 Aktualizováno Ve městech napříč Francií se dnes konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti…

Polsko zpřísní karanténu pro lidi s nakažlivějšími mutacemi koronaviru

24.07.2021 16:28 V Polsku se zpřísní karanténa pro lidi, u kterých se prokáže infekce některou z nakažlivějších…

V Německu za poslední den přibylo 1919 případů nákazy koronavirem

24.07.2021 07:46 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1919 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes…

Odpůrci očkování chtěli vtrhnout do sídla slovenského parlamentu, policie…

23.07.2021 22:00 Aktualizováno Slovenská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu…

Řecká vláda bude platit lékařům za to, že přesvědčí lidí k očkování

23.07.2021 21:31 Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům,…

RB OSN jednomyslně odsoudila Erdoganův postoj ke Kypru

23.07.2021 20:42 Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila deklaraci požadující urovnání kyperského sporu ve…

Maďarsko přišlo o peníze z Norských fondů kvůli obavám o právní stát

23.07.2021 20:18 Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z…

Německo nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti

23.07.2021 17:53 Také Německo, podobně jako to dnes učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za…

Chorvatsko prodloužilo platnost potvrzení o vakcinaci či prodělání covidu

23.07.2021 17:07 Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání…

Související:

Právě se děje