Europol: Na seznamu nejhledanějších zločinců jsou tři členové Frakce Rudé armády

Na seznam nejhledanějších osob Evropského policejního úřadu (Europol) se dnes dostali tři bývalí členové německé teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). Hledáni jsou kvůli přepadení dodávek s penězi i supermarketů. Podle kriminálního úřadu spolkové země Dolní Sasko je to poprvé, co se na tomto seznamu zločinců objevili Němci.

Německá policie, ilustrační fotografie
doporučujeme

Krajně levicová teroristická organizace RAF vedla v 70. až 90. letech minulého století ozbrojený boj proti Spolkové republice Německo. Rozpustila se až v roce 1998. Pětašedesátiletý Ernst-Volker Staub, 61letá Daniela Kletteová a 51letý Burkhard Garweg, po kterých ode dneška pátrají policisté po celé Evropě, patří k takzvané třetí generaci RAF.

"Bezohlednost, s jakou tito pachatelé při svých činech ohrožovali lidské životy, ospravedlňuje zařazení uprchlých na seznam nejhledanějších zločinců Evropy," uvedl v prohlášení šéf dolnosaského kriminálního úřadu Friedo de Vries. Za informace vedoucí k dopadení trojice bývalých členů RAF nabízí Německo až 80.000 eur (2,2 milionu Kč).

Po Staubovi, Kletteové a Garwegovi německá policie pátrá v souvislosti s přepadením několika dodávek s penězi a supermarketů na severozápadě Německa v letech 1996 až 2016.

Podle agentury DPA je ale podezřívá také z účasti na několika vraždách včetně vraždy šéfa Deutsche Bank Alfreda Herrhausena v roce 1989 a šéfa úřadu pro privatizaci majetku zaniklé Německé demokratické republiky Detleva Karstena Rohweddera v roce 1991. Staub, Kletteová i Garweg se podle spolkového státního zastupitelství podíleli také na pumovém útoku na novou věznici v hesenském Weiterstadtu v roce 1993.

Akce RAF si v 70. až 90. letech vyžádaly přes tři desítky obětí, včetně vysoce postavených osob a představitelů německého průmyslu a finančnictví. Nejznámějšími oběťmi se stali generální prokurátor Siegfried Buback, bankéř Jürgen Ponto a šéf sdružení zaměstnavatelů Hanns Martin Schleyer, kteří byli zavražděni v roce 1977.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 10:45 Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

ONLINE: Na Slovensku se bez testu nesmí do práce, zavádí se úlevy pro…

27.01.2021 09:44 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

V Itálii bojují s mafií přetrháním rodinných vazeb

27.01.2021 08:54 Lucia řekla svým šestiletým dětem, aby rychle a potichu nasedly do auta. Ale až na palubě letadla,…

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama