Europol zatkl 422 "bílých koní", na operaci EMMA se podíleli i Češi

Europol dnes oznámil, že v rámci celosvětové operace bylo ztotožněno 4031 osob, které se podílely na nelegálních finančních transakcích, takzvaných bílých koní, 422 jich bylo zatčeno. Policie zatkla také 227 osob, které bílé koně najímaly.

krimi
doporučujeme

Akce s názvem European Money Mule Action (EMMA) se v 26 zemích letos konala již pošesté, píše se ve zprávě Europolu. Na operaci se podílela i Česká republika.

Termínem "bílý kůň" bývá označována osoba, která pod vidinou snadného výdělku přijímá na svůj bankovní účet peníze od třetí strany a převádí je na jiný, případně vybírá v hotovosti a je tak spolupachatelem trestné činnosti. "Money Muling" je podle České bankovní asociace nezákonné praní špinavých peněz přes bílé koně, které je v 90 procentech případů spojeno s počítačovou kriminalitou.

Při operaci EMMA6 bylo od září do listopadu za podpory více než 500 bank a dalších finančních institucí odhaleno 4942 podvodných finančních transakcí, zabránilo se celkové ztrátě 33,5 milionu eur (884 milionů korun).

Zároveň s oznámením výsledků operace Europol avizoval, že tento týden spustí komunikační kampaň s heslem #DontBeaMule, která má za cíl upozornit na rizika spojená s pozicí bílého koně a odradit potenciální zájemce. Častým místem náboru jsou sociální sítě nebo internetové seznamky, píše DPA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 09:52 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama