Europoslanci chtějí koordinované vypovídání ruských diplomatů ze zemí Unie

Země Evropské unie by měly sáhnout ke koordinovanému vypovídání ruských diplomatů v reakci na kauzu Vrbětice a vyostřenou situaci mezi Českem a Ruskem. V návrhu usnesení to po dnešní debatě se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem požadují hlavní politické skupiny v Evropském parlamentu.

Eurozpravy.cz

Europoslanci navrhují rovněž odsoudit ruské hrozby vůči Česku či přijmout další sankce proti Rusku v souvislosti s agresivním chováním Moskvy. Jejich uvalení je však podmíněno jednomyslnou shodou členských zemí, jejíž dosažení je podle Borrella problém.

Česko v reakci na důvodné podezření své tajné služby, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stála ruská vojenská rozvědka GRU, vyhostilo 18 ruských diplomatů. Protože Moskva odpověděla vypovězením 20 Čechů, rozhodla se česká vláda vyrovnat počty lidí na ambasádách obou stran a nařídit odchod dalších několika desítek Rusů.

Na české kroky solidárně reagovalo vypovězením několika diplomatů Slovensko a pobaltské státy; Moskva dnes podle očekávání recipročně vypověděla jejich diplomaty.

Europoslanci nyní navrhují, aby k vypovídání sáhla koordinovaně celá unie. Podobně evropské země postupovaly v roce 2018 na závěr britského vyšetřování, podle něhož byla ruská rozvědka i za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury.

"Rusko rozumí jedině síle, snahu o jednání si vykládá jako slabost. Proto se domnívám, že by členské státy EU měly po vzoru kauzy Skripal přistoupit ke koordinovanému vyhoštění ruských diplomatů.“ uvedl český europoslanec Jiří Pospíšil z nejsilnější lidovecké skupiny. Návrh rezoluce, o němž bude EP hlasovat ve čtvrtek, má podporu lidovců a rovněž socialistů, liberálů, zelených a konzervativců a proto šance na schválení je velká.

"Tato rezoluce je pročeská, protože nedovolíme, aby jakákoli teroristická akce na evropském území zůstala nepotrestána," prohlásil během odpolední debaty německý zelený europoslanec Sergey Lagodinsky, který mluvil o tom, že někteří kritici vyčítají EP údajně příliš protiruský postoj. Podobně ráznou odpověď požadovala většina dalších řečníků, kteří dávali vrbětický výbuch do souvislosti s dalšími důvody současného napětí mezi EU a Ruskem. Těmi jsou věznění předáka ruské opozice Alexeje Navalného či nedávné manévry ruských vojenských sil u hranic s Ukrajinou.

"Jsem velmi ráda, že rezoluce vyjadřuje Česku plnou solidaritu a požaduje silná opatření evropských zemí v odpovědi na tento útok," uvedla již před debatou místopředsedkyně EP Dita Charanzová z frakce liberálů.

Pouze zástupci nacionalistické pravice a krajní levice v debatě nabádali ke vstřícnějšímu přístupu k Rusku. Činy Moskvy jsou podle nich buď neprokázané, nebo nejsou nijak dramatické. Český europoslanec Ivan David ze skupiny Identita a demokracie prohlásil, že tajné služby nezveřejnily přímé důkazy o přítomnosti ruských agentů ve Vrběticích a že diplomatická pře s Ruskem byla úmyslně vyvolána. "Důsledkem, který byl zřejmě zamýšlen, bude značné omezení obchodních a diplomatických vztahů,“ řekl.

Navrhovaná rezoluce požaduje přijetí cílených sankcí vůči oligarchům napojeným na Kreml. Navrhuje také zastavit dobudování plynovodu Nord Stream 2 či vyloučit ruský Rosatom z účasti na energetických projektech v Evropské unii. EP k tomu vyzýval již v minulosti, unijní země však zatím nikdy nenašly potřebnou jednomyslnou shodu. EU tak zatím zákazem cest na své území a zmrazením majetku trestá pouze úředníky a politiky, což je například podle Navalného neúčinné.

Borrell po diskusi s europoslanci konstatoval, že tvrdší přístup vůči Rusku záleží na vůli členských zemí, která však není jednotná. "Pokud tady v Bruselu zaujmou pevnou pozici a pak jedou zpátky domů a zapomenou na své závazky... je velmi obtížné mít společnou politiku,“ prohlásil Borrell s odkazem na rozdílné zájmy jednotlivých zemí.

Témata: EZ

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

CDU/CSU podle sondáže snížila náskok sociální demokracie

24.09.2021 18:04 Souboj o vítězství v nedělních parlamentních volbách v Německu mezi sociální demokracií SPD a…

Počet žádostí o azyl v EU ve druhém čtvrtletí výrazně vzrostl

24.09.2021 17:52 Počet žádostí o azyl byl v Evropské unii od letošního dubna do června oproti loňskému druhému…

Na Sardinii zadrželi a následně propustili bývalého katalánského premiéra…

24.09.2021 17:46 Aktualizováno Soud na Sardinii dnes rozhodl o propuštění katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta, jehož tamní…

Spor o Turów by se měl řešit jen mezi oběma zeměmi, míní Polsko

24.09.2021 14:39 Aktualizováno Spor o hnědouhelném dolu Turów by se podle polské strany měl vyřešit při dvoustranných jednáních,…

V Itálii doporučili těhotným ženám očkování proti koronaviru

24.09.2021 12:58 Italský zdravotní ústav (ISS) dnes doporučil těhotným ženám, aby se po prvních třech měsících…

PŘEHLED: Vizitky stran, které mají šanci uspět v německých volbách

24.09.2021 12:00 Vizitky politických stran, které mají podle průzkumů šanci usednout po volbách v německém…

PŘEHLED: Volby v Německu probíhají jinak než ty české. V čem se liší?

24.09.2021 10:10 Základní údaje o volebním systému do německého Spolkového sněmu, jehož novela byla schválena před…

Počet nově nakažených v Německu klesl pod 10.000

24.09.2021 07:54 Šíření koronavirové nákazy v Německu ve srovnání s předchozím týdnem zpomalilo. Institut Roberta…

Soud potvrdil doživotí pro Carlose. Terorista Ilich Ramírez Sánchez alias…

23.09.2021 21:41 Francouzský soud dnes potvrdil doživotí pro venezuelského teroristu Ilicha Ramíreze Sáncheze, který…

Portugalsko od října zruší většinu opatření. Naočkovalo 85 procent lidí

23.09.2021 18:52 Portugalsko od 1. října zruší téměř všechna zbývající protiepidemická opatření. Oznámil to dnes…

Související:

Právě se děje

reklama