Europoslanci chtějí mezinárodní vyšetření Navalného otravy

Poslanci Evropského parlamentu požadují mezinárodní vyšetření otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Více než stovka europoslanců v dnešním otevřeném dopise německému předsednictví Evropské unie a šéfovi unijní diplomacie Josepu Borrellovi píše, že nelze nečinně přihlížet systematickým útokům na představitele ruské opozice.

Alexej Navalnyj

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu konstatovala, že Navalnyj byl nade vší pochybnost otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Borrell o den později jménem EU Rusko důrazně vyzval k vyšetření útoku a nevyloučil, že unie přijme nové sankce.

Europoslanci jsou "extrémně skeptičtí k možnosti, že by ruské úřady byly připraveny a ochotny vyšetřit skutečné pozadí tohoto zločinu", uvedli v dopise citovaném několika médii. Případ by proto podle nich mělo vzít do ruky mezinárodní společenství pod hlavičkou Organizace spojených národů, Rady Evropy a případně i Organizace pro zákaz chemických zbraní.

"Nemůžeme nečinně přihlížet, jak je ruská opozice vystavována systematickým útokům jedem," uvedli s připomínkou starších nevyřešených případů souvisejících s oponenty prezidenta Vladimira Putina.

Navalnyj, který je předním kritikem Kremlu, zkolaboval minulý měsíc při návratu letadlem ze Sibiře do Moskvy. Nejdřív byl hospitalizován v Omsku, kde lékaři tvrdili, že laboratorní testy žádné stopy otravy či nějaké toxické látky neprokázaly. Pak byl převezen do německé metropole. Ruská kriminální ústředna podle dnešních informací agentury RIA Novosti pověřila jedno ze svých regionálních oddělení na Sibiři, aby vyšetřilo možnost, že se někdo pokusil Navalného zavraždit.

Podle europoslanců by EU měla co nejdříve zavést vlastní systém postihů za porušování lidských práv, který by umožnil přijímat sankce vůči odpovědným jednotlivcům namísto celých států. EP již loni vyzval k zavedení pravidel inspirovaných takzvaným Magnitského zákonem přijatým v roce 2012 Spojenými státy. Borrell poté v prosinci oznámil, že unie začne tuto normu chystat. Očekává se však, že její příprava potrvá ještě řadu měsíců.

Německý parlament musí jednat o Navalném a plynu

Německá opoziční strana Zelení chce na příští týden do jednacího programu Spolkového sněmu, jedné z komor německého parlamentu, zařadit debatu o případu otravy předáka ruské opozice Alexeje Navalného a také diskuzi o osudu dokončovaného plynovodu Nord Stream 2. Tím bude po dně Baltského moře přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa.

"Nemůžeme říct, že se přes to přeneseme a že Spolkový sněm se tomu nevěnoval," řekla dnes v rozhovoru se zpravodajskou stanicí n-tv šéfka poslanců Zelených Katrin Göringová-Eckardtová.

Göringová-Eckardtová je jednou z německých političek, která rovněž požaduje zastavení projektu plynovodu Nord Stream 2. "Nelze přece říct, že tam, kde by nás to snad bolelo, nepovažuje lidská práva za tolik důležitá," řekla.

Kancléřka Angela Merkelová podle analytiků čelí rostoucímu tlaku, aby Rusko kvůli otravě Navalného potrestala zastavením dostavby plynovodu Nord Stream 2. Přehodnotit tento rusko-německý hospodářský projekt chce i šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád Merkelovou vystřídal na kancléřském postu. Röttgen se obává, že Moskva na důraznou žádost Merkelové o vyšetření okolností otravy neodpoví a naopak vinu svalí na Berlín. Podle Röttgena je nutné v této kauze použít jazyk, kterému ruský prezident Vladimir Putin rozumí, což je podle něj plyn.

Stejný názor jako Röttgen zastává i šéf sudetských Němců Bernd Posselt. Ten dnes uvedl, že případný protest bez tvrdých hospodářských sankcí by byl pro agresivní politiku Kremlu jen výzvou k tanci.

Zastavit Nord Stream 2 požaduje po vládě i nejprodávanější německý deník Bild, který podle aktuálních statistik čte v 83milionovém Německu zhruba desetina obyvatel. Hospodářské subjekty, ale i někteří významní němečtí politici takové požadavky odmítají.

Merkelová ještě několik dní před zveřejněním toxikologických rozborů Navalného hovořila o tom, že na případ otravy a dostavbu plynovodu by mělo být nahlíženo samostatně. "Naším názorem je, že Nord Stream 2 by měl být dokončen," řekla před týdnem v pátek. Zda nyní Merkelová své tvrzení přehodnocuje, odmítl její mluvčí Steffen Seibert na dnešní tiskové konferenci říct. Zopakoval, že nad rámec středečního vládního prohlášení nemá nyní co dodat. To řekla ve čtvrtek i Merkelová.

O dalším postupu podle Seiberta rozhodne německá vláda ve spolupráci s evropskými partnery, a to na základě ruského postoje k vyšetřování.

Seehofer chce kvůli přílivu migrantů z Běloruska společné hlídky s Poláky

19.10.2021 18:12 Německý ministr vnitra Horst Seehofer chce, aby v německo-polském pohraničí v zesílené míře…

Pařížský soud předvolal exprezidenta Sarkozyho kvůli průzkumům mínění

19.10.2021 17:12 Pařížský soud dnes nařídil, aby bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy vypovídal 2. listopadu…

Na začátku listopadu může být až 1200 hospitalizovaných s covidem

19.10.2021 13:22 Epidemie nového typu koronaviru se podle počtu nových případů za pondělí začala vyvíjet podle…

Slovensko eviduje přes 1000 hospitalizovaných pacientů s covidem

19.10.2021 10:32 Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku v pondělí poprvé od…

EK zakročí proti Polsku, to chce ale dál zůstat v EU

19.10.2021 10:06 Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie,…

V Německu přibylo za den 6771 případů koronaviru

19.10.2021 08:05 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 6771 případů koronavirové nákazy a 88 úmrtí v…

NÁZOR: Mezi válkou a mírem. Evropa může sehrát klíčovou roli, věří…

19.10.2021 00:01 EU je postavena na jednoduché myšlence, že provázání zemí a národů vede k míru, jelikož válka se…

Lotyšsko zavírá restaurace a obchody, zavádí měsíční lockdown

18.10.2021 21:38 Lotyšsko od 21. října do 15. listopadu zavede uzávěru řady provozů s cílem zpomalit šíření…

Světová média si všímají dění v Česku. Ruský tisk se Zemana zastal

18.10.2021 20:12 Dnešní oznámení předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila, že prezident Miloš…

Na Slovensku roste počet pacientů s covidem v nemocnicích

18.10.2021 11:22 Na Slovensku v souvislosti s koronavirovou nákazou dále roste počet pacientů v nemocnicích. V…

Související:

Právě se děje

reklama