Europoslanci chtějí tvrdé sankce vůči Lukašenkovu režimu

Evropská unie musí podle europoslanců tvrdě zareagovat na zločinné a represivní akce autoritářského režimu běloruského vládce Alexandra Lukašenka. Evropští zákonodárci v dnešní debatě vyzvali unijní země, aby neváhaly s přijetím cílených ekonomických sankcí, které by Lukašenka připravily o zdroj příjmů. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell přislíbil, že postihy vůči konkrétním činitelům a firmám zavede EU v "příštích dnech".

Eurozpravy.cz

Už v květnu premiéři a prezidenti zemí Evropské unie ostře odsoudili nucené přistání civilního letu v Minsku, po němž běloruské úřady zatkly novináře a kritika režimu Ramana Prataseviče s jeho partnerkou. Sedmadvacítka v reakci na to vykázala běloruské aerolinie Belavia z evropského nebe a vyzvala unijní letecké společnosti, aby se vyhýbaly běloruskému vzdušnému prostoru.

Řada europoslanců dnes hovořila o tom, že unie musí využít další možnosti, jak Lukašenkovi zamezit porušování lidských práv.

"Pokud tyto zločiny, jako je únos letadla, ale zejména mučení vězňů, nechá unie bez odpovědi, zničí tím svojí kredibilitu a nechá otevřené pole působnosti pro další diktátory, včetně (ruského) prezidenta (Vladimira) Putina," prohlásila členka nejpočetnější parlamentní skupiny evropských lidovců Michaela Šojdrová. Stejně jako další kolegové vyzvala k přijetí cílených ekonomických sankcí vůči společnostem, které financují Lukašenkův režim.

Podle liberální místopředsedkyně EP Dity Charanzové snese Lukašenko srovnání s dalšími světovými diktátory, neboť během protestů nechal od loňských zmanipulovaných voleb zadržet desítky tisíc lidí a ve vězení sedí podle dostupných zpráv na 450 oponentů režimu.

"V diplomatických službách bychom se měli zaměřit na vypovězení všech známých či podezřelých příslušníků běloruských tajných služeb a podobně jako NATO i Evropský parlament by měl zamezit vstupu do svých prostor běloruským diplomatům," navrhla Charanzová možnou další odpověď unijních zemí.

Někteří unijní diplomaté varují před tím, že úplné odstřižení Lukašenka od peněz, které jeho režimu plynou z obchodu s EU, by jej dostalo pod ještě větší vliv Ruska, které je v současnosti hlavním běloruským spojencem a poskytuje mu velké finanční částky. Podle mnoha europoslanců by se však unie neměla na Rusko, s nímž má v současnosti napjaté vztahy, v běloruské otázce nijak ohlížet.

"Nevěřme Lukašenkovým lžím, že ho naše případná silná odveta nažene víc do Putinovy náruče, vždyť Bělorusko je na Rusku závislé už dnes. Putin už ho dávno svírá v náručí tak silně, jak jen to jde – sotva bychom v celém Bělorusku našli člověka, který je s Putinem tak úzce spjatý," prohlásila pirátská europoslankyně z frakce zelených Markéta Gregorová, podle níž EU ještě nevyčerpala všechny možnosti pro reakci. Společné usnesení budou europoslanci přijímat ve čtvrtek.

Borrell europoslance ujistil, že členské země bloku sankce jednotně podporují a diplomacie jejich přípravu dokončuje. "Seznam jednotlivců a firem, včetně těch odpovědných za incident s letem společnosti Ryanair, je na cestě ke schválení a bude přijat písemnou procedurou v příštích dnech,“ prohlásil Borrell. Unijní země chtějí sankce zaměřit například na bankovní sektor, ropný průmysl či produkci potaše, v níž je Bělorusko druhé na světě.

Témata: EZ

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Na summitu EU se probere otevírání Evropy, migrace či vztahy s Ruskem

24.06.2021 08:24 Opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje