Europoslanci mají na začátku února napilno. Čím se zabývají?

Komentář - Evropský parlament, který má kvůli brexitu od minulého pátku o 46 poslanců méně, čeká poměrně krušný týden. Europoslanci dotčených parlamentní výborů budou diskutovat na téma koronaviru a v tomto smyslu na ochranu veřejného zdraví, dalším bodem bude slyšení předsedkyně Evropské centrální banky, debata o budoucím vztahu EU se Spojeným královstvím a mnohem víc. Na řadu opět přijde i problematika zneužívání unijních dotací nebo obchodní dohoda s Vietnamem.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Od pátku 31. ledna, tedy spíše od 1. února 2020, zasedá v Evropském parlamentu 705 poslanců. Jedná se tak o razantně menší počet členů, než na jaký byli úředníci EU v posledních několika dekádách zvyklí. Důvodem je skutečnost, že Spojené království, po více než třech a půl letech od konání „brexitového“ referenda, oficiálně vystoupilo ze struktur Evropské unie. Některé britské mandáty byly rozděleny mezi podreprezentované členské země, ostatní zůstávají v pomyslné rezervě pro případné rozšiřování EU.

Evropský parlament nicméně i po brexitu čeká spousta práce. Zpočátku nového týdne proběhne každoroční debata s výkonnou ředitelkou Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí Andreou Ammonovou. Poslanecký výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví bude pokračovat v debatě ohledně koronaviru a opatření, která by měla být přijata za účelem ochrany veřejného zdraví nejen občanů Evropské unie. Současně má být v pondělí prezentována současná situace v procesu zřizování úřadu evropského veřejného žalobce.

V následujících dnech pak budou europoslanci řešit například budoucí uspořádání vztahů mezi EU na straně jedné a Spojeným královstvím na straně druhé. Jednotlivé politické skupiny Evropského parlamentu v průběhu týdne předloží své návrhy týkající se podoby ukotvení budoucích vztahů s Británií a následně proběhne diskuze o tom, jakým směrem negociace s britskými představiteli vést.

Důležitým dnem na poli europarlamentu bude bezesporu také čtvrtek, kdy má proběhnout slyšení ve výboru pro ekonomické a měnové záležitosti s novou předsedkyní Evropské centrální banky – Christine Lagardeovou. Bude se jednat o vůbec první slyšení s novou předsedkyní nejdůležitější unijní měnové instituce, a to navíc v době, kdy se blíží parlamentní hlasování o roční zprávě ECB.

Evropští poslanci se během týdne budou také připravovat na blížící se hlasování o obchodní dohodě EU s Vietnamem. Diskuze se povede také ohledně znovuotevření trestního stíhání proti českému premiérovi Andreji Babišovi, který byl před několika lety obviněn za zneužívání unijních dotací. Citlivými body diskuzí v europarlamentu budou následně i ilegální obchod se zvířaty, humanitární situace na evropských hranicích ve spojitosti s uprchlíky, strategie EU pro rovnost mužů a žen nebo také boj proti antisemitismu a rasismu napříč Evropou.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie Covid-19 rozhádala italské politiky, hledají viníka

25.02.2020 11:10 Epidemie koronaviru v Itálii rozhádala i tamní politiky, kteří se vzájemně obviňují z toho, kdo…

V Rakousku zastavili autobus s Čechy, koronavirus Covid-19 se nepotvrdil

25.02.2020 10:42 Na několik hodin zastavili rakouští policisté v pondělí večer autobus s Čechy, Slováky a Maďary na…

Řekové se kvůli migračním střediskům střetli s policií

25.02.2020 10:35 Kvůli nesouhlasu s výstavbou nových zadržovacích středisek se dnes brzy ráno na řeckých ostrovech…

Itálie má první případ koronaviru na jihu země, nakažených je 231

25.02.2020 09:55 Itálie hlásí první případ nákazy koronavirem na jihu země, v Palermu potvrdily testy nemoc COVID-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama