Europoslanci odsoudili maďarský zákon a vyzvali komisi k rychlému zásahu

Evropský parlament dnes odsoudil nový maďarský zákon, který podle poslanců diskriminuje sexuální menšiny a je dalším dokladem zhoršování základních občanských práv v zemi. Zákonodárci zároveň v usnesení vyzvali Evropskou komisi a členské státy Evropské unie k rychlé akci, která by vládu v Budapešti přiměla normu zrušit.

Zákon, který odsoudili i lídři většiny unijních zemí, je podle poslanců jasným porušením evropského práva.

Europoslanci se připojili k široké kritice, jejímž terčem je vláda Viktora Orbána kvůli zákonu, který začal fungovat tento týden. Právní předpis, jehož cílem je podle Orbána ochrana dětí před sexuálním zneužíváním, mimo jiné zakazuje osvětu o sexuálních menšinách na školách navštěvovaných dětmi do 18 let.

Poslanci zákon důrazně odsoudili a označili jej za "další záměrný a promyšlený příklad postupného zhoršování základních práv v Maďarsku". Konzervativně-nacionalistická Orbánova vláda podle nich systematicky vystupuje nejen proti sexuálním menšinám, ale snaží se omezovat demokracii a vládu práva, což musí EU považovat za porušování unijního práva a společných hodnot.

Usnesení podpořilo 459 zákonodárců, proti jich bylo 147, dalších 58 se hlasování zdrželo. Parlament vyzval Evropskou komisi, aby co nejrychleji zahájila s Maďarskem kvůli zákonu řízení, které může skončit udělením vysoké pokuty, pokud by Maďarsko normu nezměnilo. V případě, že komise nebude dostatečně pružná, mají podle poslanců převzít iniciativu členské státy.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová ve středu před europoslanci zopakovala, že Brusel podnikne veškeré právní kroky, aby Maďarsko "ostudný" zákon přiměl zrušit. Řízení před unijním soudem se však teoreticky může protáhnout na několik let.

Instituce EU v současnosti vedou s Maďarskem řízení kvůli porušování evropských hodnot. Europoslanci, komise i některé členské státy EU dávají dlouhodobě najevo obavy, že Orbánova vláda omezuje v Maďarsku nezávislost justice, médií či akademické svobody. Budapešť námitky odmítá.

Orbán nehodlá ustoupit tlaku EU ani v otázce kritizované normy. Tvrdí, že zákon nikoho nediskriminuje, pouze dává v sexuální výchově dětí pravomoci rodičům.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Maďarsko evropská komise

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy