Europoslanci požadují ráznější přístup EU vůči Turecku

Evropská unie musí pevně hájit zájmy Řecka a Kypru a přesvědčit Turecko, aby ustoupilo od průzkumné těžby ve východním Středomoří. V dnešní debatě se na tom shodla většina poslanců Evropského parlamentu, kteří vyzvali zástupce členských států k rychlému vyřešení hrozícího konfliktu. Část poslanců volala po přijetí protitureckých sankcí. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell prohlásil, že vztahy bloku s vlivným sousedem se dostaly na rozcestí a příští dny rozhodnou o tom, kam se budou ubírat.

Turecko od srpna mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Lídři EU budou o společné reakci na rostoucí napětí v oblasti jednat na mimořádném summitu příští týden.

"Naše vztahy se dostaly na historické rozcestí a vydají se jedním či druhým směrem, podle toho, co se stane v příštích dnech," řekl dnes Borrell poslancům v Bruselu, kam bylo kvůli vývoji koronavirové nákazy přeloženo plenární zasedání EP ze Štrasburku. Evropský blok se podle něho musí jednotně snažit o zklidnění napětí v regionu, zároveň však nesmí zapomenout na to, že Ankara je stále jeho významným partnerem například v otázkách migrace.

Řada europoslanců sice dala najevo názor, že by EU měla dát přednost dialogu, ve svých slovech byli ale většinou ostřejší než hlavní evropský diplomat.

"Všichni jsme extrémně znepokojeni reálným rizikem vojenské eskalace," konstatoval zástupce nejsilnější lidovecké frakce a šéf zahraničního výboru David McAllister. Dodal, že na nadcházejícím summitu musí političtí vůdci otevřít možnost dalších protitureckých postihů.

EU již v posledním roce potrestala zmrazením majetku a zákazem cest na území unie několik Turků odpovědných za těžbu, která podle Bruselu porušuje suverenitu členských zemí. Ministři zahraničí unijních zemí v srpnu jednali o možném rozšíření tohoto seznamu. Řecko a Kypr přitom požadují ráznější ekonomické sankce, které však nemají mezi dalšími státy jednoznačnou podporu.

"Jsou tu státy, které stále mají ekonomické vazby na Turecko," podotkla dnes levicová řecká europoslankyně Elena Kunturaová, která stejně jako řada kolegů volala po ráznějších protitureckých postizích. Několik politiků vyzvalo i k zákazu prodeji zbraní Turecku.

Některé členské státy, včetně největšího Německa, však podle diplomatů na tento návrh sotva kývnou, neboť vývoz do Turecka tvoří značnou část jejich zbrojního exportu. Sám Borrell dnes diskusi uzavřel slovy, že pro výraznější postihy proti Turecku zřejmě nebude mezi státy dostatečná podpora.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Turecko Josep Borrell

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 37 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy