Europoslanci trvají na těsném spojení vlády práva s penězi EU, Maďarsko a Polsko jsou proti

Evropský parlament nehodlá ustoupit v požadavku co nejtěsnějšího spojení kvality právního státu v členské zemi a jejího přístupu k penězům ze společných fondů Evropské unie.

Šéfové nejsilnějších europarlamentních skupin dnes společně vyzvali členské státy, aby zpřísnily pravidlo, které by zabránilo přidělovat peníze z budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pokrizové obnovy ekonomik zemím porušujícím demokratické principy.

Europoslanci dávají najevo, že jsou kvůli tomu připraveni blokovat konečné schválení celého finančního balíku, který by měl být státům k dispozici od ledna. Spojení těchto dvou věcí je princip, který odmítá zejména Maďarsko a Polsko. Ministři financí členských zemí se dnes dohodli na společné vyjednávací pozici k fondu, která požadavky EP nijak nezohledňuje.

Lídři unijních zemí již na červencovém summitu po tlaku Budapešti a Varšavy vypustili z rámcové dohody konkrétní provázanost mezi dodržováním principů právního státu a penězi z rozpočtu a fondu, z nichž by v příštích sedmi letech mělo 27 zemí obdržet přes 1,8 bilionu eur (50 bilionů korun).

Státy nyní míru této podmíněnosti dojednávají s europoslanci. Návrh německého předsednictví EU počítá s tím, že Evropská komise bude moci vydávat doporučení, jaké částky mají být kterým státům zablokovány. Země by podněty Bruselu musely schválit kvalifikovanou většinou hlasů, kterou tvoří nejméně 15 zemí.

Zástupci čtyř hlavních europarlamentních frakcí majících v poslaneckém sboru pohodlnou většinu však trvají na přísnější podmíněnosti. Podporují původní návrh komise, aby unijní exekutiva měla pravomoc přímo rozhodovat o pozastavení financí, což by mohly členské státy kvalifikovanou většinou hlasů zvrátit.

"V sázce je příliš mnoho. V některých zemích se stávají normou útoky na svobodu médií a občanskou společnost či přebírání mediálních skupin vládnoucí oligarchií, což podrývá fungování demokracie v EU," uvedli ve společném textu zveřejněném dnes bruselským webem Politico šéfové klubů lidovců, socialistů, liberálů a zelených. Členské státy musí podle nich podmíněnost zakotvit ve schvalovaném rozpočtu a fondu ještě před začátkem rozdělování peněz, jinak by se vyjednávání mohlo táhnout dlouhé měsíce či roky.

Parlament podle předsedů nejsilnějších skupin nechce stát v cestě potvrzení finančních prostředků, které ekonomiky zasažené koronavirovými omezeními nutně potřebují, avšak zároveň hodlá zajistit ochranu unijních fondů před zneužíváním.

"Nemůžeme připustit, aby se kvůli protahujícím se diskusím odkládalo rozdělování fondů. Také ale musíme mít na paměti, že naše hodnoty nejsou na prodej," uvedli významní europoslanci.

Maďarsko a Polsko jakékoli spojování peněz a vlády práva blokují a hrozí vetem celého rozpočtu. Unijní orgány vedou s oběma zeměmi řízení pro porušování evropských hodnot, což je podle Budapešti a Varšavy dostačující a není nutno sahat k dalším krokům. Zvláště země západní a severní Evropy však namítají, že vlekoucí se řízení nevede ke konkrétním výsledkům a odříznutí od fondů by podle nich mohlo být účinnější pákou.

Ministři financí unijních států dnes většinou hlasů schválili základní návrh německého předsednictví k parametrům fondu, který s ústupky směrem k europoslancům nepočítá. "Máme vyvážený návrh, který je základem pro další vyjednávání s europarlamentem," uvedl po jednání německý ministr financí Olaf Scholz. Prioritou pro členské země je podle něj co nejrychlejší konečné schválení fondu, které umožní pumpovat peníze do ekonomik již od ledna.

Pokud však státy a EP nenašly shodu do konce roku, členské státy budou zřejmě muset na unijní peníze čekat déle, než předpokládaly.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) evropský parlament europoslanci eurofondy Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

V Letech se otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů na místě bývalého tábora

V Letech na Písecku se v úterý otevřel Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Nachází se na místě koncentračního tábora pro Romy, který za protektorátu během druhé světové války nechali vybudovat nacisté. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy