Europoslankyně Šojdrová navrhla Cichanouskou na Sacharovovu cenu

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová navrhla vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou na Sacharovovu cenu. O návrhu bude nyní debatovat frakce Evropské lidové strany (EPP), jejíž je poslankyně členkou, řekl ČTK asistent Šojdrové Lukáš Pachta.

Michaela Šojdrová
doporučujeme

Evropský parlament uděluje cenu pojmenovanou po předním sovětském disidentovi Andreji Sacharovovi každoročně od roku 1988 za podporu lidských práv a základních svobod.

Podle agentury TASR, která dnes na nominaci upozornila, navrhla Šojdorvá ocenění Cichanouské spolu se slovenským kolegou Ivanem Štefancem.

O návrhu na ocenění běloruské opoziční vůdkyně bude nejprve debatovat lidovecká frakce v Evropském parlamentu. Pokud se poslanci nesilnějšího parlamentního klubu na nominaci shodnou, bude se o podpoře návrhu jednat s představiteli dalších politických skupin. "Očekáváme, že šance je veliká," řekl ČTK asistent Šojdrové. "Cítíme velkou podporu," dodal.

Udělení Sacharovovy ceny je spojeno s finanční odměnou ve výši 50.000 eur (asi 1,3 milionu Kč).

Svjatlana Cichanouská kandidovala v běloruských prezidentských volbách místo svého manžela, vězněného blogera Sjarheje Cichanouského. Podle volební komise získala jen 10,1 procenta hlasů. Volby vyhrál dosavadní prezident Alexandr Lukašenko. Běloruská opozice ale volby považuje za zmanipulované.

Sama Cichanouská den po volbách označila výsledek za zfalšovaný a sebe za vítězku. Dva dny po hlasování oznámila, že odjela do Litvy. Později z exilu prohlásila, že je připravená postavit se do čela národa.

Mezi laureáty Sacharovovy ceny patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Aun Schan Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček. Loni cenu dostal ujgurský akademik Ilhama Tohti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama