Eutanazie je čím dál menším tabu. Nizozemská klinika zaznamenala rekordní zájem

Jediné nizozemské klinice specializující se na poradenství o eutanazii loni meziročně stoupla poptávka o více než pětinu, když pracoviště obdrželo 3122 žádostí o spolupráci. O statistikách Expertisecentrum Euthanasie sídlícího v Haagu dnes informovala agentura AFP. Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, země tehdy usmrcování pacientů na jejich žádost povolila jako první na světě.

lékaři
doporučujeme

Specializovaná klinika v Haagu začala fungovat o deset let později. Poskytuje poradenství lékařům, kteří asistují žadatelům o eutanazii, nebo i přímo pacientům, pakliže jim z jakéhokoli důvodu nepomohli jejich lékaři. Dosud prý nikdy nezaznamenala tolik žádostí o své služby jako v minulém roce. Oproti roku 2018 stoupl zájem o 22 procent.

Vedení kliniky hovoří o "mnohem vyšší" poptávce, než jakou předvídalo. "Každý pracovní den za námi přijde 13 lidí, kteří říkají: 'Pomozte mi, takhle už dál nemůžu'," cituje AFP prohlášení ředitele Expertisecentrum Euthanasie Stevena Pleitera.

Nárůst zájmu lze podle kliniky vysvětlit stárnutím obyvatelstva, jakož i tím, že eutanazie je čím dál menším tabu a dochází k její "demokratizaci". Haagské centrum naznačuje, že se chce vývoji přizpůsobit přijetím nových lékařů, psychiatrů a pečovatelů.

Ve většině zemí světa nicméně eutanazie zůstává nezákonná. Nizozemsko ji legalizovalo jako první, a to zákonem, který vstoupil v platnost v dubnu 2002. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě, za niž hrozí několik let vězení.

Nejaktuálnější dostupná čísla tamního ministerstva zdravotnictví ukazují, že v roce 2018 eutanazii v Nizozemsku podstoupilo 6126 lidí. Šlo o čtyři procenta všech, co ten rok v zemi zemřeli, 12 procent z uvedeného počtu pak spolupracovalo s Expertisecentrum Euthanasie.

Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou v Nizozemsku jasně a poměrně přísně definované. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie zakázala jednodenní výlety k moři. Lidé na pláži napadli policisty

09.08.2020 12:41 Několik belgických přímořských letovisek dnes zakázalo jednodenní výlety za koupáním. Stalo se tak…

V Maďarsku havaroval autobus. Jeden mrtvý, 34 zraněných

09.08.2020 11:43 Při nehodě autobusu, který převážel polské cestující, dnes v Maďarsku zemřel jeden člověk a dalších…

Ital si na stará kolena splnil sen. Stal se nejstarším absolventem…

09.08.2020 09:33 Ital Giuseppe Paternò už jako dítě snil o vysokoškolském vzdělání. V důsledku války a s ní…

Turecko oznámilo obnovení průzkumu těžby ve východním Středomoří

09.08.2020 09:26 Turecko o víkendu obnovilo průzkum těžby plynu a ropy ve východním Středomoří. Učinilo tak necelé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama