Eutanazie je čím dál menším tabu. Nizozemská klinika zaznamenala rekordní zájem

Jediné nizozemské klinice specializující se na poradenství o eutanazii loni meziročně stoupla poptávka o více než pětinu, když pracoviště obdrželo 3122 žádostí o spolupráci. O statistikách Expertisecentrum Euthanasie sídlícího v Haagu dnes informovala agentura AFP. Eutanazie je v Nizozemsku legální od roku 2002, země tehdy usmrcování pacientů na jejich žádost povolila jako první na světě.

Specializovaná klinika v Haagu začala fungovat o deset let později. Poskytuje poradenství lékařům, kteří asistují žadatelům o eutanazii, nebo i přímo pacientům, pakliže jim z jakéhokoli důvodu nepomohli jejich lékaři. Dosud prý nikdy nezaznamenala tolik žádostí o své služby jako v minulém roce. Oproti roku 2018 stoupl zájem o 22 procent.

Vedení kliniky hovoří o "mnohem vyšší" poptávce, než jakou předvídalo. "Každý pracovní den za námi přijde 13 lidí, kteří říkají: 'Pomozte mi, takhle už dál nemůžu'," cituje AFP prohlášení ředitele Expertisecentrum Euthanasie Stevena Pleitera.

Nárůst zájmu lze podle kliniky vysvětlit stárnutím obyvatelstva, jakož i tím, že eutanazie je čím dál menším tabu a dochází k její "demokratizaci". Haagské centrum naznačuje, že se chce vývoji přizpůsobit přijetím nových lékařů, psychiatrů a pečovatelů.

Ve většině zemí světa nicméně eutanazie zůstává nezákonná. Nizozemsko ji legalizovalo jako první, a to zákonem, který vstoupil v platnost v dubnu 2002. V Evropě se později přidaly Belgie a Lucembursko. V Česku se eutanazie trestá jako vražda, asistovaná sebevražda je trestná pro asistujícího jako účast na sebevraždě, za niž hrozí několik let vězení.

Nejaktuálnější dostupná čísla tamního ministerstva zdravotnictví ukazují, že v roce 2018 eutanazii v Nizozemsku podstoupilo 6126 lidí. Šlo o čtyři procenta všech, co ten rok v zemi zemřeli, 12 procent z uvedeného počtu pak spolupracovalo s Expertisecentrum Euthanasie.

Podmínky pro poskytnutí eutanazie jsou v Nizozemsku jasně a poměrně přísně definované. Mimo jiné musí dva lékaři potvrdit, že u pacienta neexistuje naděje na zlepšení zdravotního stavu a že nesnesitelně trpí.

Související

těhotenství

Většina Čechů podporuje svobodu rozhodování o interrupcích i eutanazii

Stále více české populace se staví proaktivně ke svobodě rozhodování v otázkách interrupcí a eutanazie, a tento podíl stoupá. Například téměř čtyři pětiny obyvatel podporují právo žen na svobodné rozhodování o umělém přerušení těhotenství, což je nejvyšší podíl od roku 1990. Tyto zjištění vyplynuly z průzkumu provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). 

Více souvisejících

eutanazie Nizozemí lékaři pacienti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 18 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Hamás zveřejnil video rukojmí, na důkaz, že přežil zranění ze 7. října

Hamás zveřejnil ve středu video izraelsko-amerického rukojmího Hershe Goldberga-Polina, což je první důkaz, že přežil, když byl 7. října těžce zraněn.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy